زنگ طرح آگاهسازی و پیشگیری از معلولیتها و غربالگری ژنتیک در مرند طنین انداز شد.

zangدر راستای ارتقا‌بخشی به خدمات تخصصی بهزیستی و جلوگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی،زنگ طرح  آگاهسازی و پیشگیری از معلولیتها و غربالگری ژنتیک  در مدارس مرند طنین انداز شد.

در این آیین معاون مدیرکل و مدیرآموزش و پرورش ضمن تشکر از مجریان این طرح  با اشاره به اهمیت  طرح غربالگری ژنتیک گفت :این طرح در راستای ارتقا‌بخشی به خدمات تخصصی بهزیستی و جلوگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

پیری خاطر نشان کرد : همکاری بین‌بخشی برای اجرای برنامه‌های پیشگیری از معلولیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، یک ضرورت است.

رئیس دستگاه تعلیم و تربیت افزود :  در کشورهای درحال‌توسعه سه تا چهار برابر کشورهای پیشرفته تخمین زده می‌شود که متأسفانه در کشور ما سالانه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر کودک معلول به دنیا می‌آید و متأسفانه رقم قابل‌توجهی از این آمار را معلولیت‌های ناشی از عوامل مادرزادی و ژنتیکی به خود اختصاص داده که این موضوع اهمیت پیشگیرانه را دوچندان می‌کند.

وی در پایان تاکید کرد: متأسفانه به دلیل پایین بودن سطح آگاهی مردم نسبت به انواع معلولیت‌ها و دلایل شیوع و بروز آن، استقبال چندان از دریافت خدمات مشاوره ژنتیک صورت نمی‌گیرد چه‌بسا به همین دلیل شاهد بروز و تکرار معلولیت در چند نسل از خانواده‌ها باشیم.

شایان ذکر است در این آیین معاون فرماندار و رئیس اداره بهزیستی طی سخنانی اهمیت برگزاری و اجرای چنین طرح هایی را ضرورتی اجتناب ناپذیرخواندندو از همکاری آموزش و پرورش در اجرای هرچه مطلوب این طرحها قدردانی نمودند.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

Check Also

۵۵۴۵_۳۱۸

میلاد حضرت محمد(ص) مبارکباد

تا نام تو برده می‏شود، چراغ‏های صلوات، در جان لحظه‏ ها فروزان می‏شوند. تا فضیلتی از تو گفته می‏شود، دل‏ها از بوی گل محمدی زنده می‏شوند. یاد نویدبخش تو، درب‏های صبح را به رویِ ما می‏گشاید. قرآن تو، نزدیک‏ترین راه ...