شهر کهن و تاریخی مرند،فرهنگی دیرینه وتمدنی درخشان دارد.

farhang-omome

ظرفیت ها واستعداد های فراوانی در دل این شهر نهفته است . فرهنگ دینی مرند با بزرگانی همچون میرزا علی اکبر مرندی ( مجتهد و عارف شیعه ) و سید محمد حجت کوه کمری ( فقیه، محدث، مجتهد ) حرفی برای گفتن دارد.

 لذا نهادهایی که متولی امور فرهنگی هستند باید با یک سری فعالیتهای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و تبلیغاتی در اعتلای فرهنگ عمومی و زندگی بهتر قدم بردارند و در امر اعتلای فرهنگی شهر با همکاری شهروندان بکوشند .

آنچه مهم است تلاش گسترده مسئولان و شهروندان است تا مرند به جایگاه اصلی فرهنگی خود برسد اما همدلی و یکرنگی ای که باعث اعتلای فرهنگ مرند بشود متاسفانه کمرنگ شده و همتی همگانی می طلبد .

نهادهای مربوطه هم قاعدتا باید با یکسری فعالیت های فرهنگی و تبلیغی در راستای فرهنگ شهروندی  بکوشند . همچنین با ایجاد فرهنگسرا ها پذیرای خیل هنروران و هنر جویان و فرهنگ دوستان باشند تا با همدلی و کمک همه مردم ، شهر آرمانی با مردم با فرهنگ سالم ایجاد شود .

در حال حاضر متاسفانه آنچنان که باید و شاید در امر اعتلای فرهنگ آنگونه که در شأن مرند است کوشیده نمی شود و این زنگ هشداری است به مسئولین و متولیان این امر مهم .

از طرف دیگر با جذب جوانان در محیط های فرهنگی و هنری و معنوی و کار کردن بر روی آنها در جهت آموزش و پرورش سالم بسیاری از خلاف ها و ناهنجاری هایی چون ولگردی ، مزاحمت ، اعتیاد و… رفع خواهد شد .

این یک واقعیت است که در شهری که مردم آن برای اوقات فراغت خود تفریح سالم، سینما،  نمایش تئاتر هدفمند یا هرگونه تفریح مفید نداشته باشند روشن است که جوانان و نوجوانان سر از کجاها درخواهند آورد و وضعیت بهتر از این نخواهند داشت .

انتظار می رود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، شهرداری ، هلال احمر و دیگر نهاد های فرهنگی و تشکل ها در راستای پر کردن اوقات فراغت شهروندان، هدف قرار دادن احیای اعتقاد در آموزه های دینی و سبک زندگی اسلامی برنامه ریزی مشخص و مدونی داشته باشند و آنچه مهم است تاثیرگذاری مهم فرهنگ در سنین پایین از طریق نهاد آموزش و پرورش است که آینده نزدیک را با محور ایجاد نسل با فرهنگ و فکر و استدلال فرهنگی و اجتماعی که فردی مفید در جامعه باشد داشته باشیم .

متأسفانه بیکاری جوانان، اعتیاد ، تاثیر پذیری از فرهنگ های بیگانه (ماهواره) و غیره و غیره بر روند فرهنگ سازی یک جامعه بزرگ یقینا تاثیر می گذارد.

لذا مسئولان محترم باید در این زمینه دقت و توجه بیشتری داشته باشند تا ان شاء الله شهری آبادتر، شهروندی شادتر و فرهنگی غنی و اسلامی در شأن این شهر بزرگ داشته باشیم .

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

Check Also

۳۱w0mr1h

کشف و امحاء مشروبات الکلی خارجی قاچاق

مشروبات الکلی قاچاق با برندهای خارجی توسط دادگاه عمومی بخش یامچی کشف و امحاء شد.