اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری‌ها از مهم‌ترین وظایف است

marofچند روزی است که باز هوای دلمان ابری است باز بوی حسین(ع) و مظلومیتش در کوچه و برزن جاری شده است و ای کاش در این ایام بتوانیم مهم‌ترین درس قیام عاشورا که فریضه امر به معروف و نهی از منکر است را پیاده‌سازی کنیم.

 بوی محرم را پرستوهایی که عزم هجرت کرده‌اند به گلستان دلهای سوخته از عشق به حسین(ع) می‌رسانند و دلباختگان کوی او پروانه‌وار برگرد شمع یار و محبتش می‌چرخند، امام حسین(ع) و قیام شور آفرین و آزادی بخشش تا ابد در دلهای عاشقان زنده و پابرجاست و عزاداری او ریشه در باور و اعتقادات راسخ مذهبی مسلمانان دارد.

 آری چند روزی است که حسینیه‌ها، تکایا و مساجد فضا را حسینی کرده‌اند عطر دل انگیزی در فضا پیچیده است همه سرمست این عطر دست از پا نشناخته و می‌خواهند هر طور که شده میزبان خوبی برای مهمانان امام حسین(ع) باشند.

 این روزها شهرستان مرند هم عرصه ارادت به امام حسین(ع) شده است و در این سرزمین کوچک اما دارای دلی بزرگ به بزرگی و عظمت پرچم حسین(ع) هم‌نوا با آه و ناله سپهر و زمین، نوای یا لثارت الحسین(ع) را سر داده است و دل به یاری داده است که همیشگی است و هیچگاه هم از دلها نمی‌رود باز صدای نوحه در این دیار پیچیده است. نوحه‌هایی که گوش جان را نوازش می‌دهد باز همه جا سیاه‌پوش عزای حسین(ع) است.

 هرگاه حسینیان با نوای نوحه دستها را بالا می‌برند و بر سر و سینه می‌کوبند و اشک بر پهنه صورت می‌غلطد، هنگامی که مصایب حسین(ع) بر لبها جاری می‌شود، کاش مهدی زهرا(عج) هم می‌آمد و داغ عمه‌اش زینب را التیام می‌بخشید، چه حلاوتی دارد آن زمان که کودک بیمار دیروز با پای برهنه سر بر آستان حسین(ع) می‌گذارد تا شاکر شفا دادنش باشد و نذری قربانی کند، چه شیرین است که پدر و مادر به خاطر شفای فرزندی که از او دل بریده و فقط او را به حسین(ع) سپرده بودند برای همیشه خادم سیدالشهدا(ع) و عزادارانش در ماه محرم می‌شود این خادمی و نوکری افتخاری بزرگ است.

 مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) به جوانان توصیه کردند شیوه پیشکسوتها را به طور کلی کنار نگذارید دست از آنها نکشید و از طرفی ما با نوآری مخالف نیستیم اشکالی ندارد اما اگر بخواهید در این نوآوری به کمال برسید باید نوآوری در امتداد شیوه‌های گذشتگان باشد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

Check Also

۵۵۴۵_۳۱۸

میلاد حضرت محمد(ص) مبارکباد

تا نام تو برده می‏شود، چراغ‏های صلوات، در جان لحظه‏ ها فروزان می‏شوند. تا فضیلتی از تو گفته می‏شود، دل‏ها از بوی گل محمدی زنده می‏شوند. یاد نویدبخش تو، درب‏های صبح را به رویِ ما می‏گشاید. قرآن تو، نزدیک‏ترین راه ...