مساجدی که دیگر سنگر نیستند !

۱۷۳۷۸۹۹

جوانان همیشه منشأ تحولات بوده اند . هر کجا و هر زمان که در مسیر پیشرفت و سازندگی مشکل بزرگی که نیاز به اقدامات جدی داشته ، پیش آمده این جوانان بوده اند که با عزمی راسخ پا به میدان گذاشته و با مدیریت جهادی آن را بر طرف کرده اند هم اکنون کشور ما در عرصه مسائل فرهنگی به سمتی می رود که به تعبیر رهبر انقلاب نگران کننده است و نیازمند به اقدامات جدی دارد . ایشان در در جمع خبرگان رهبری فرمودند : یک مسأله هم مسأله‌ى فرهنگ است؛ که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانى دارید، بنده هم نگرانم. مسأله‌ى فرهنگ، مسأله‌ى مهمى است … اگر رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد شود مثل مشکلات اقتصادی نیست که بتوان با سبد کالا و یارانه نقدی آن را رفع کرد!

 حال جای این سئوال وجود دارد که در این صحنه مبارزه فرهنگی ، مساجد که بزرگترین نقش را می توانند ایفاء نمایند ، چقدر تاکنون توانسته اند از این ظرفیت عظیمی که اسلام برای آنها در نظر گرفته استفاده کرده و مسیر فرهنگی جامعه را تغییر دهند .

 همه می دانند لازمه تغییر در رفتار ، تغییر در افکار و رویکردهاست ، البته نمی توان انتظار داشت از فکری که  قالبی خاص بر آن حکم فرماست و در اجرا فقط یک مِتد خاص را می پذیرد و حاضر نیست از قالب خود خارج شود انتظار تغییر داشت !

 اسلام محتوای دعوت را ثابت ولی در روش اجرای امور فرهنگی دست متولیان فرهنگی را باز گذاشته که در هر زمان بتوانند مطابق با زمان خودشان راهکار ارائه کنند .

 متاسفانه مساجد ما هم اکنون دچار یک رکود قابل محسوسی در زمینه های فرهنگی گردیده اند و بسیاری از فعالین فرهنگی در سطح شهر خودمان این را تحت تاثیر رویکردهای  سیاستگذاران فرهنگی مساجد می دانند .عدم استفاده از جوانان صاحب فکر در هیئت امناهای مساجد  و  استفاده از یک قالب خاص و عدم نوآوری در فعالیتهای فرهنگی از مهمترین علل رکود در مساجد شهر به شمار می رود .

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

Check Also

۵۵۴۵_۳۱۸

میلاد حضرت محمد(ص) مبارکباد

تا نام تو برده می‏شود، چراغ‏های صلوات، در جان لحظه‏ ها فروزان می‏شوند. تا فضیلتی از تو گفته می‏شود، دل‏ها از بوی گل محمدی زنده می‏شوند. یاد نویدبخش تو، درب‏های صبح را به رویِ ما می‏گشاید. قرآن تو، نزدیک‏ترین راه ...