اجتماعی

میلاد حضرت محمد(ص) مبارکباد

۵۵۴۵_۳۱۸تا نام تو برده می‏شود، چراغ‏های صلوات، در جان لحظه‏ ها فروزان می‏شوند. تا فضیلتی از تو گفته می‏شود، دل‏ها از بوی گل محمدی زنده می‏شوند. یاد نویدبخش تو، درب‏های صبح را به رویِ ما می‏گشاید. قرآن تو، نزدیک‏ترین راه رهایی است .

سال ها بود که زمین در حسرت باران حیاتبخشی می سوخت و درمان تشنگی، سیاهی و تیرگی خود را از آسمان آبی انتظار داشت. سال ها بود که زمین به کویر خشک تعصبات و عقاید باطل و مرداب خرافات، تبدیل شده بود که ناگاه در شبی فراموش نشدنی، باران رحمت الهی شروع به باریدن کرد و زمین تشنه را سیراب ساخت و گُلی زیبا، به نام محمد مصطفی(ص) در کویر حجاز، شکوفا شد.

تولد او، عطر دل انگیز ایمان را به مشام مشتاقان رساند و چشمه های جوشان معرفت را در سینه ها، جاری ساخت.

آن شب آسمان مکّه ستاره باران شده بود و ساکنان عرش ملکوت برای تحویل دادن امانت خود به زمین آمده بودند. در همان زمان کنگره های کاخ کسری فرو ریخت و آتشکده های فارس به خاموشی گرائید و پی آمد این تولد شیاطین و طاغوت ها گریختند و بت های جاهلی یکی پس از دیگری سقوط کردند. نور ایمان به سراسر دنیا تابید و پیام اسلام در قلب ها نفوذ کرد و بشر از چنگال ظلم و جهل، نجات یافت.

آسمان ها و زمین امشب نورباران است. بر لب عرشیان از شوقِ گل، عشق و سرور جاری است. زمین، گل باران وفضا سرشار از عطر مشک و عود است. شهر مکه، میلاد آخرین سفیر الهی، رسول حق و رحمت را انتظار می کشد؛ آن که نقش نگین انبیا است. ناگاه در این فضای پر از عطر و نور، خداوند دسته گلی را به آمنه عطا نمود و زمین و فلک غرق سرور و شادی شد و ملائکه فوج فوج برای عرض تبریک به زمین آمدند.

میلاد خجسته و مبارکِ گل خوش بوی آمنه، سراجِ مُنیر و نوربخش دیده افلاکیان و خاکیان بر مسلمین جهان مبارکباد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

حراج ارزشهای اسلامی با بی توجهی به حجاب

xsxckhvmوضعیت حجاب در کوچه پس کوچه های شهر که ویترین یک شهر اسلامی محسوب می شود وضعیت مناسبی ندارد اگر بگوییم وضعیت پوشش دختران و زنان در خیابان ها هر روز بدتر از دیروز می شود حرفی به گزاف نگفته ایم.

صحبت از چند تار موی دختران نیست ، این بار حرف از بی غیرتی و بی حیایی در ملا عام هست  که رخ می دهد و روز به روز بیشترمیشود و بدتر از همه آنکه این اتفاق در روز هایی که ماه محرم و عزای حسینی به نام هفته امر به معروف و نهی از منکر نیز نامیده شده  در سطح شهر حتی در کنار عزاداری هایی که گاها در مرکز شهر و یا محلات مختلف تجمع میکنند مشاهده میشود و بی توجهی مسئولین به گسترش  این مساله دامن میزند.

 “بدحجابی در کشور نباید دست آویزی برای غربی ها باشد که مردم ایرن را متهم به عمل نکردن به اسلام بدانند.”

 به نظر می رسد اگر امام جمعه ، فرمانده سپاه، رئیس دادگستری، دادستان ، فرمانده نیروی انتظامی و همه کسانی که دغدغه اسلام ، فرهنگ ، ارزشها و خون شهدا را دارند در این مورد سکوت کنند باید باید جوابگو باشند در پیشگاه خدا.

 این روز ها بازار داغ فروش لباس های مدلینک  در غفلت مسئولان فرهنگی در سایه کسب منافع مالی به ترویج فرهنگ بد حجابی در سطح جامعه  رواج یافته که اگر تحرکی از سوی مسئولین امر در این خصوص انجام نشود شاهد مشکلات اجتماعی در شهر خواهیم بود .

 صدها  شهید از همین کوچه پس کوچه های شهر رفتند و جان ندادند که امروز جان کندن ارزش ها و فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را ببینیم!

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

سد معبر تعرض به حقوق شهروندی وتوهین به شهروندان است

۱۰۳۲۸۲۴۹۶۸۲۳۳۳۳۱۰۸۲۴۶۱۹۴۱۱۷۸۴۱۹۹۱۰۸۸۳۱۵۵۲۵بارها خود و افراد زیادی را به خصوص دانش آموزان را می بینیم که برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی(سد معبر) باید به ناچار مسیر را به سمت خیابان تغییر می دهند و مشکلاتی را هم برای خود و وسایل نقلیه که در خیابان تردد میکنند بوجود می آورند و طبیعی است که این عمل احتمال حادثه و ترافیکی را به همراه داشته باشد.

 به راستی علت چیست؟آیا قانون اجرا نمی شود یا شهروندان به خود وقانون احترام نمی گذارند؟

 هر شهروند دارای حقوقی است که از آن به عنوان حقوق شهروندی نام برده می شود و هر اقدامی که باعث تضییع این حقوق شود برخلاف قانون است.

اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر، مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط آن را حریم شخصی نموده ومسدود کند.

 طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری ایجاد خیابانها وکوچه ها ومیدانها و… وهمچنین گسترش وتوسعه معابر از وظایف شهرداری است ومطابق تبصره ۱ بند۲همین ماده جلوگیری از ایجاد سد معبر توسط بازاریان وغیره هم برعهده شهرداری گذاشته شده است زیرا بند ۲۰ ماده ۵۵ اصلاحی قانون شهرداری: سد معابر عمومی‌ و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها ‌برای کسب وکار را ممنوع اعلام کرده است.

 سد معبر یا بستن مسیر رفت و آمد در هر یک از معابر عمومی، تجاوز به حقوق شهروندان محسوب می­شود و نه تنها مشمول پیگرد قانونی می­شود بلکه از نظر شرعی نیز دارای اشکال است.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری‌ها از مهم‌ترین وظایف است

marofچند روزی است که باز هوای دلمان ابری است باز بوی حسین(ع) و مظلومیتش در کوچه و برزن جاری شده است و ای کاش در این ایام بتوانیم مهم‌ترین درس قیام عاشورا که فریضه امر به معروف و نهی از منکر است را پیاده‌سازی کنیم.

 بوی محرم را پرستوهایی که عزم هجرت کرده‌اند به گلستان دلهای سوخته از عشق به حسین(ع) می‌رسانند و دلباختگان کوی او پروانه‌وار برگرد شمع یار و محبتش می‌چرخند، امام حسین(ع) و قیام شور آفرین و آزادی بخشش تا ابد در دلهای عاشقان زنده و پابرجاست و عزاداری او ریشه در باور و اعتقادات راسخ مذهبی مسلمانان دارد.

 آری چند روزی است که حسینیه‌ها، تکایا و مساجد فضا را حسینی کرده‌اند عطر دل انگیزی در فضا پیچیده است همه سرمست این عطر دست از پا نشناخته و می‌خواهند هر طور که شده میزبان خوبی برای مهمانان امام حسین(ع) باشند.

 این روزها شهرستان مرند هم عرصه ارادت به امام حسین(ع) شده است و در این سرزمین کوچک اما دارای دلی بزرگ به بزرگی و عظمت پرچم حسین(ع) هم‌نوا با آه و ناله سپهر و زمین، نوای یا لثارت الحسین(ع) را سر داده است و دل به یاری داده است که همیشگی است و هیچگاه هم از دلها نمی‌رود باز صدای نوحه در این دیار پیچیده است. نوحه‌هایی که گوش جان را نوازش می‌دهد باز همه جا سیاه‌پوش عزای حسین(ع) است.

 هرگاه حسینیان با نوای نوحه دستها را بالا می‌برند و بر سر و سینه می‌کوبند و اشک بر پهنه صورت می‌غلطد، هنگامی که مصایب حسین(ع) بر لبها جاری می‌شود، کاش مهدی زهرا(عج) هم می‌آمد و داغ عمه‌اش زینب را التیام می‌بخشید، چه حلاوتی دارد آن زمان که کودک بیمار دیروز با پای برهنه سر بر آستان حسین(ع) می‌گذارد تا شاکر شفا دادنش باشد و نذری قربانی کند، چه شیرین است که پدر و مادر به خاطر شفای فرزندی که از او دل بریده و فقط او را به حسین(ع) سپرده بودند برای همیشه خادم سیدالشهدا(ع) و عزادارانش در ماه محرم می‌شود این خادمی و نوکری افتخاری بزرگ است.

 مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) به جوانان توصیه کردند شیوه پیشکسوتها را به طور کلی کنار نگذارید دست از آنها نکشید و از طرفی ما با نوآری مخالف نیستیم اشکالی ندارد اما اگر بخواهید در این نوآوری به کمال برسید باید نوآوری در امتداد شیوه‌های گذشتگان باشد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

آغاز ثبت نام قطعی زائران اربعین

arbaen

 

ثبت نام قطعی زائران اربعین حسینی از روز شنبه در سامانه سماح سازمان حج و زیارت آغاز می‌شود (samah.haj.ir)

صدور ویزا از اول مهرماه آغاز می‌شود و از نیمه مهر هم کنسولگری عراق در ۱۲ نقطه کشورمان مستقر خواهد شد.

توصیه‌های پلیس به زائران اربعین حسینی(ع)

*حداکثر ۷۲ ساعت از زمان تحویل مدارک به دفاتر پلیس +۱۰ گذرنامه صادر می‌شود.

*هیچ گونه خدماتی به کسانی که فاقد گذرنامه و روادید هستند، ارائه نخواهد شد.

*از تحویل گذرنامه و مدارک هویتی و کارت ملی به افراد ناشناس جدا پرهیز شود.

*صرفاً از آژانس‌های معتبر سیاحتی و زیارتی که دارای مجوز سازمان حج و زیارت می‌باشند، استفاده کنید.

*برخی از کشورهای عربی قرص‌های اعصاب، فنوباربیتال، والیوم و … را مواد مخدر تلقی کرده و مانند مصرف کنندگان مواد مخدر با حاملین آنها برخورد قانونی می‌گردد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

مساجدی که دیگر سنگر نیستند !

۱۷۳۷۸۹۹

جوانان همیشه منشأ تحولات بوده اند . هر کجا و هر زمان که در مسیر پیشرفت و سازندگی مشکل بزرگی که نیاز به اقدامات جدی داشته ، پیش آمده این جوانان بوده اند که با عزمی راسخ پا به میدان گذاشته و با مدیریت جهادی آن را بر طرف کرده اند هم اکنون کشور ما در عرصه مسائل فرهنگی به سمتی می رود که به تعبیر رهبر انقلاب نگران کننده است و نیازمند به اقدامات جدی دارد . ایشان در در جمع خبرگان رهبری فرمودند : یک مسأله هم مسأله‌ى فرهنگ است؛ که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانى دارید، بنده هم نگرانم. مسأله‌ى فرهنگ، مسأله‌ى مهمى است … اگر رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد شود مثل مشکلات اقتصادی نیست که بتوان با سبد کالا و یارانه نقدی آن را رفع کرد!

 حال جای این سئوال وجود دارد که در این صحنه مبارزه فرهنگی ، مساجد که بزرگترین نقش را می توانند ایفاء نمایند ، چقدر تاکنون توانسته اند از این ظرفیت عظیمی که اسلام برای آنها در نظر گرفته استفاده کرده و مسیر فرهنگی جامعه را تغییر دهند .

 همه می دانند لازمه تغییر در رفتار ، تغییر در افکار و رویکردهاست ، البته نمی توان انتظار داشت از فکری که  قالبی خاص بر آن حکم فرماست و در اجرا فقط یک مِتد خاص را می پذیرد و حاضر نیست از قالب خود خارج شود انتظار تغییر داشت !

 اسلام محتوای دعوت را ثابت ولی در روش اجرای امور فرهنگی دست متولیان فرهنگی را باز گذاشته که در هر زمان بتوانند مطابق با زمان خودشان راهکار ارائه کنند .

 متاسفانه مساجد ما هم اکنون دچار یک رکود قابل محسوسی در زمینه های فرهنگی گردیده اند و بسیاری از فعالین فرهنگی در سطح شهر خودمان این را تحت تاثیر رویکردهای  سیاستگذاران فرهنگی مساجد می دانند .عدم استفاده از جوانان صاحب فکر در هیئت امناهای مساجد  و  استفاده از یک قالب خاص و عدم نوآوری در فعالیتهای فرهنگی از مهمترین علل رکود در مساجد شهر به شمار می رود .

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

عرفه بهاری ترین فصل عبادت

arafe22

قرائت دعای روح بخش عرفه همنوا با شیعیان سراسر جهان به یاد عرفه امام حسین(ع) و شهدای مظلوم منا که آخرین دعای عرفه را در صحرای عرفات عارفانه زمزمه کردند و در روز عید قربان مظلومانه و لب تشنه به شهادت رسیدند محل حسینیه امام خمینی (ره) مرند برگزار می شود.

 نهم ذی‌الحجه، روز عرفه روز ارج نهادن به بندگی و راز و نیاز با خالق یکتای بی همتا است. روزی است که خداوند بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره‌های جُود و کرم خود را برای ایشان گسترانیده و درهای رحمت و مغفرت را بر روی آنان می گشاید.تا بندگان خداجوی با اشک و زمزمه، توبه خود را به درگاه الهی عرضه کنند.

علت نام گذاری روز عرفه

 نهم ذیحجه را ‏روز عَرَفه گویند. این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است. از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 *******************

 عرفه روز نیایش و مناجات با خالق هستی است ؛ چرا که در این روز، درهای رحمت الهی بر روی همه بندگان به ویژه گنهکاران گشوده است و همه گنهکاران در این روز، چشم امید خود را به خدای خود دوخته اند و از دنیا بریده و به خدا نزدیک می شوند.

در این روز دعا به استجابت نزدیک است و هر ناامیدی، امیدوار بر در خانه الهی دست هایش را به دعا باز می کند.

 روز عرفه، روزی است که در‌های آسمان را برای پذیرش تضرع‌های عاشقانه‌ بندگان ذات اقدس اله می‌گشایند و باز هم آن فاعل بالعشق خواهان بازگشت اشرف مخلوقاتش به بارگاه امن‌اش است.

آری باز هم فرصت برای بازگشت انسان به اصل و جایگاه اعلی اولیه‌اش را فراهم می‌کنند، چقدر بزرگوارند و بزرگوارانه رفتار می‌کنند. علیرغم ارتکاب گناهان بسیار و کوتاهی در کردار و گفتار، باز هم می‌خوانند مان، دعوتمان می‌کنند و می‌خواهند همچو شب قدر به ارزش و منزلت خود نائل شویم زیرا در حدیثی از پیشوای ششم شیعیان، امام جعفر صادق علیه السلام آمده است که:

اگر شخص گناه ‌کاری نتواند در شب‌های قدر،  از قدر و منزلت خود به نحو احسن استفاده کند وبهره گیرد، می‌تواند در این روز (روز عرفه) از رحمت الهی برخوردار گردد.

 آری روز عرفه، روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و اطاعت خود دعوت کرده و از آن سوی، سفره جود خود را برای آنها گسترانیده است. روزی که زائران کوی دوست، با تضرع به درگاه خداوند متعال، خواهان بخشش گناهان و تولدی دوباره می شوند.‏

زلال قلم

عرفه طلوع خورشید آشنایی در آسمان ذی حجه است و عرفات محراب ترنم عارفانه های بندگی و عاشقانه های دلدادگی است.

 عرفه فرصت طلایی آشتی است و عرفات پیوندگاه عاطفی خدا و آدم و موقف خدایی شدن است.

 عرفه بهانه زلال اجابت است و عرفات وادی ایمن استغاثه است و قنوت روشن اجابت.

 عرفه هنگامه ستایش است و عرفات جلوه گاه ناب ترین نجواهای نیایش.

 عرفه دقایق سبز پرستش است و عرفات سرزمین رنگین کمانیِ قاب قوسین.

 عرفه موسم شکوفایی یاس های سپید رحمت است و عرفات سجاده ای گشوده به سوی قبله امید به سمت دعاهای مستجاب.

 عرفه دیوان غزلواره های عاشقانه دعاست و عرفات رازدار دلگفته ها و مناجات های آسمانی با خداست.

 عرفه روز شکستن نفس شیطان و عرفات سجدگاه فرشتگان، بر جای پای متبرک مُحرمان کوی جانان است.

 عرفه شیرین ترین آغاز بندگی و بی رنگی و عرفات کویر سر سبز یک رنگی و یگانگی است.

 عرفه بهاری ترین فصل عبادت و عرفات تبلور همایش هروله به مستجار قرب الهی است.

 عرفه جوشش زمزم خلوص و بی تعلقی و عرفات جنتی زمینی است به بلندای معراج و به عطر آگینی بهشت.

 عرفه سرآغاز شور لاله گون عاشورایی و عرفات صحنه جاودانه مناجات عاشقانه حسین (ع) در دامن پر مهر جبل الرحمه است.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

فراخوان عکس « جشنواره مهر »

۱۷-۸مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اقدام به فراخوان عکس «جشنواره مهر» در پرتال وزارت آموزش و پرورش با عنوان عکس مخاطب نموده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پرتال وزارت آموزش و پرورش اقدام به برگزاری فراخوان عکس با موضوعات آموزشی، پرورشی و فرهنگی با عنوان «جشنواره مهر» نموده است.از تمامی مخاطبان این سایت درخواست می شود عکس یا عکس های مورد نظر خود را با موضوع آموزش و پرورش جهت درج در پرتال وزارتخانه به آدرس prm@medu.ir  ایمیل کنند.

ویژگی عکس:

     هر عکس باید با حجم کمتر از ۵۰۰ کیلو بایت ارسال شود.

    عکس ها از نظر رنگ بندی می بایست از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

    افراد می توانند یک یا چند عکس بر اساس موضوعات خواسته شده ارسال کنند.

    نام ونام خانوادگی ، نام استان ، شهر و محل عکس گرفته شده به همراه فایل عکس ارسال شود.

    عکس های دریافت شده پس از تایید در بخش فیلم و عکس / عکس مخاطبان پرتال وزارت آموزش و پرورش انتشار خواهد یافت.

موضوعات عکس:

     جشن ها و مراسم آغاز سال تحصیلی

    هوشمند سازی در مدارس

    یادگیری دانش آموزان در مدرسه، منزل و …

    معماری ایرانی – اسلامی مدارس

    کتابخانه کلاسی، کتابخانه آموزشگاهی و همچنین کتاب و کتابخوانی در مدرسه و خارج از مدرسه

    برگزاری جشن عبادت

    مدارس ماندگار

    کار گروهی دانش آموزان در مدرسه و خاج از مدرسه

    اردوهای مختلف دانش آموزی

    مدارس چند پایه، عشایری و روستایی

    زنگ تفریح دانش آموزان در حیاط مدرسه

    دفتر دبیران، معلمان در کلاس درس  ….

    نماز و نمازخانه

    حجاب در مدارس و …

علاقه مندان می توانند عکس های خود را از طریق پست الکترونیکی مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نشانی prm@medu.ir   ارسال کنند.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

مصاحبه با همسر شهید محرم علپیور

photo_2016-09-02_13-18-28محرم علیپور اولین شهید مدافع حرم روستای قراجه  محمد  از توابع مرنددر استان  آذربایجان شرقی است. این روستا در دفاع مقدس نیز شهدایی را تقدیم انقلاب  کرده بود. اما حال و هوای قراجه محمد پیش از شهادت محرم حال و هوایی دیگر بود و حرف‌هایی از چرایی حضور مدافعان حرم در سوریه و عراق بین مردم زمزمه می‌شد. محرم رفت تا به همه ثابت کند که دفاع از اسلام نه حد می‌شناسد و نه مرز، رفت تا بگوید مدافع حرم عمه سادات شدن لیاقت می‌خواهد. با شهادت محرم، بسیاری از اهالی روستا می‌خواهند مدافع حرم شوند و اینگونه شد که شهید محرم علیپور طلائیه‌دار جوانان روستا شد.

همکلامی با فاطمه هنرور همسر شهید مدافع حرم شهید محرم علیپور شنیدنی است. همسر شهیدی که آرزو دارد فرزندانش ادامه‌دهنده راه همسر شهیدش باشند و مدافع حریم اهل‌بیت شوند.

گویا شما و همسرتان هر دو اهل یک روستا هستید، چطور با هم ازدواج کردید؟

ما در یک روستا زندگی می‌کردیم؛ روستای قراجه محمد شهرستان مرند آذربایجان شرقی. از آنجایی که محل زندگی‌مان کوچک بود، همدیگر را از قبل می‌شناختیم. واسطه و معرف ما شوهر دختردایی‌ام بود. من متولد اول مهر ماه سال ۱۳۶۰ هستم و همسرم متولد ۳اردیبهشت ۱۳۵۶٫ من و محرم در سال ۱۳۸۰عقد کردیم، آن زمان محرم پاسدار بود و در تیپ امام زمان(عج) شبستر مشغول خدمت، قرار شد بعد از اتمام دوره‌های خدمتی‌اش در شیراز و اصفهان عروسی کنیم، به همین دلیل بعد از یک سال و شش ماه زندگی مشترکمان را زیر یک سقف آغاز کردیم. وقتی اولین بار با محرم همکلام شدم ایشان به من گفت که دوست دارم همسرم با خدا باشد. نمازهایش را سر وقت بخواند و الگوی اول زندگی مشترکمان حضرت علی‌(ع)‌ و حضرت فاطمه(س)‌ باشد و ان شاءالله تمام خصوصیات این بزرگواران را در زندگی‌مان پیاده کنیم. من از سختی‌های زندگی با یک نظامی اطلاعی نداشتم، اما محرم به من گفت که خیلی صبر و تحمل داشته باشم تا بتوانم تمام مشکلات زندگی با یک نظامی را به خوبی درک کنم.

 روستای شما قبل از محرم، شهید داشت؟

قراجه  محمد رزمندگان و دلاوران و جانبازان زیادی را در دوران دفاع مقدس راهی میدان جهاد کرد و در نهایت هم شهید محمدتقی محمدزاده و شهید اسماعیل قربان‌زاده از افتخارات روستای قراچه محمد شدند. دو دایی شهید محرم علیپور هم از جانبازان دوران دفاع مقدس هستند.

 پس با مقوله جهاد و شهادت آشنایی داشتید؟

بله، در دوران نامزدی دفتر خاطراتی داشتیم که همواره ابتدای آن را با بسم رب‌الشهدا آغاز  و در هر برگ از آن دفتر خاطرات از شهادت برایم صحبت می‌کرد. در چند صفحه از آن نوشته بود: « خدایا دل فاطمه پاک است. پس دعای او را در مورد این حقیر بپذیر و شهادت را نصیبم کن.» ارادتی خاص به شهدای دفاع مقدس داشت.

 به شهید خاصی هم ارادت داشت؟

از شهید مهدی باکری خیلی یاد  و درباره ایشان مطالعه می‌کرد و عملیات‌هایی که ایشان در آن حضور داشت را مورد تحقیق قرار می‌داد. الگوی محرم من در زندگی و جهادش شهید مهدی باکری بود. غبطه می‌خورد به رزمندگان دوران دفاع مقدس و می‌گفت که در حال حاضر در دورانی قرار گرفتیم که خداوند به سختی شهادت را نصیب هر کسی می‌کند. باید خیلی تلاش کرد تا به آن درجه از اخلاص و ایمان برسیم که با شهادت به دیدار خدا برویم.

 گفتید که از شما می‌خواست برایش دعای شهادت کنید، شما هم برایش طلب شهادت می‌کردید؟

بله، دعا می‌کردم به خواسته‌اش که شهادت است، برسد. خوب به یاد دارم آخرین باری که در مأموریت شرکت کرد از من خواست تا از ته دل برایشان آرزوی شهادت کنم و از ته دل از ایشان دل بکنم. آخر هر بار که به مأموریت می‌رفت و می‌آمد به شوخی می‌گفتم این بار هم شهید نشدی و برگشتی. محرم می‌گفت: بادمجان بم آفت ندارد. ولی من بالاخره یک روزی شهید می‌شوم. وقتی از صدا و سیما مصاحبه همسران شهدا را پخش می‌کردند به من می‌گفت از آنها یاد بگیر که چطور صحبت می‌کنند چون در آینده شما هم همسر شهید خواهی شد. همسرم معتقد بود که این دوران مانند دفاع مقدس می‌گذرد. مبادا این روزها بگذرد و دوباره حسرت بخوریم.

 چه تاریخی اعزام شدند؟

۱۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ به سوریه اعزام شد، اما بعد از ۲۵ روز مجروح شد و بازگشت. بعد از چند ماه استراحت دوباره آذر ماه اعزام شد و بعد از ۷۰ روز به مرخصی آمد و برای آخرین بار راهی شد و بعد از ۴۰ روز در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳به شدت مجروح شد و به کما رفت و سپس به شهادت رسید. محرم در روند یک عملیات در یک و نیم کیلومتری حرم حضرت زینب(س) به علت برخورد مستقیم ترکش به گلو و دست راستش به شهادت رسید.

به نظر شما چه شاخصه اخلاقی در وجود همسرتان بود که شهادت در راه خدا را نصیبش کرد؟

من ۱۳ سال در کنار محرم زندگی کرده و همراهش بودم. همسرم را مردی خوش‌اخلاق، با ایمان و شوخ‌طبع دیدم که هرگز زندگی‌مان را با مسائل کاری‌اش قاطی نمی‌کرد. در منزل کمک‌حال من بود و بسیار به فقرا و نیازمندان کمک می‌کرد. یکی از شاخصه‌های اخلاقی‌اش این بود که هیچ وقت ظلم به مظلوم را نمی‌توانست تحمل کند. این ویژگی اخلاقی‌اش چه در روستا و چه در محل کارش رعایت می‌شد. همین ویژگی اخلاقی بود که رفت تا داد مظلوم را از ظالمان بگیرد. حاصل همراهی من با همسر شهیدم دو فرزند پسر به نام‌های میثم و یاسر  است. میثم متولد ۱۳ خرداد ماه سال ۱۳۸۳است و یاسر هم متولد ۲۳ بهمن ماه سال ۱۳۸۸٫ دوست دارم در آینده فرزندانم شهید راه ولایت شوند.

شهید از قصدشان برای رفتن به جمع مدافعان حرم به شما حرفی زده بود؟

یک روز متوجه شدم که به دنبال شناسنامه و کارت ملی‌اش است. دلیل کارش را پرسیدم گفت می‌خواهم بروم مأموریت شمالغرب. چون دو، سه سالی بود که در مبارزه با پژاک در این منطقه حضور داشت. گفتم چرا قبلاً لازمت نمی‌شد. گفت مأموریت است دیگر هر بار چیزی لازم است. من باور نکردم و گفتم هر کجا می‌خواهی بروی به من بگو، مانعت نمی‌شوم. وقتی این را شنید لبخندی زد و گفت می‌خواهم سوریه بروم ولی نمی‌خواهم کسی بداند. هر کسی پرسید بگو رفته‌ام شیراز. من هم گفتم خدا پشت و پناهت باشد ولی شفاعت یادت نرود. ایشان همواره از من می‌خواست زینب‌گونه رفتار کنم.

از کنایه‌هایی که به مدافعان حرم زده می‌شود، نصیب شما هم شده است؟

بله، خیلی حرف‌ها شنیدم. خیلی‌ها گفتند که برای چی اجازه دادی برود؟ چرا باید تنهایی بچه‌های شهید را بزرگ کنی و از این حرف‌ها. حرف همیشگی من هم این بوده، آن حلاوتی که در ۱۳ سال زندگی با محرم چشیده‌ام با همه عمر زندگی من برابری می‌کند. من حضور معنوی شهیدم را در کنارم حس می‌کنم. این حضور دلچسب و دوست‌داشتنی است. من آن زیبایی که از لحاظ معنوی و عرفانی بعد از شهادتشان دیده‌ام را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم. صدها علیپور فدای بی‌بی حضرت زینب (س)‌ و حضرت آقا. برخی دیگر هم هستند که جهاد شهدای مدافع حرم را با پول می‌سنجند. اینها من را اذیت می‌کند. آخر این شهدا هدف‌هایی والاتر از این چیزهای پوچ داشتند که راهی شدند. حال و هوای روستایمان بعد از شهادت همسرم تغییر کرد. برخی می‌گفتند که چرا رزمندگان مدافع حرم برای جنگ راهی سوریه و عراق می‌شوند و این حرف من را اذیت می‌کرد. اما بعد از شهادت محرم انگار تلنگری برایشان شده باشد و بیدار شده باشند متوجه لزوم حضور رزمندگان ما در سوریه و عراق برای دفاع از اسلام شده‌اند. در حال حاضر بسیاری از آنها مشتاقند تا حضور نظامی داشته باشند و مدافع حرم شوند. امروز آرزو و خواسته اهالی روستای ما این است که هر کدامشان مدافع حرم حضرت زینب(س) شوند. هر کسی لایق این نیست که مدافع حرم عمه سادات شود. به نظرم بهترین توصیف احوال شهدای مدافع حرم شعری است که مقام رهبری آن را زمزمه کردند:

         ما سینه زدیم بی‌صدا باریدند                  از هر چه که دم زدیم، آنها دیدند

         ما مدعیان صف اول بودیم                 از آخر مجلس شهدا را چیدند

از دلتنگی‌هایتان بگویید.

بعضی اوقات دلم برای حرف زدن‌هایش، برای خنده‌هایش، برای صدا کردن‌هایش تنگ می‌شود. اما از خانم حضرت زینب(س) ‌خجالت می‌کشم که بگویم کاش الان کنارم بود. همه اینها فدای حضرت زینب (س) دل من چه کاره است. وقتی پذیرفتم یعنی اینکه پا روی همه تعلقات گذاشتم و اصلاً گلایه‌ای ندارم. چون راهی که مدافع حرم خانه‌ام رفت، صراط مستقیم بود. این روزها عجیب دلتنگ حضرت زینب(ع) پرچمدار کربلا می‌شوم. بیشتر دلتنگ آزادی مردم سوریه هستم تا دلتنگ دلنوازی‌های همسرم، بیشتر دلتنگ شادی دل رهبرم هستم تا دلتنگ شاد کردن خودم توسط شهیدم. از اینکه پیش بی‌بی کمی به واسطه همسرم سربلندیم، من را خوشحال می‌کند. من به حضرت زینب(س) می‌گویم که خانم، من بهترین هدیه زندگی‌ام را به شما دادم. سپاسگزارم که آن را پذیرفتید. اما شرمنده‌ام، شرمنده از اینکه فرزندانم کوچک هستند و نمی‌توانند برای دفاع از حرم شما راهی شوند. اما قول می‌دهم طوری تربیتشان کنم که راه پدرشان را ادامه بدهند.  من بعد از شهادت همسرم با بچه‌ها به زیارت بی‌بی رفتیم و واقعاً از ته دلم خوشحالم که همسرم مدافع حرم کسی شد که پیام رسان کربلا بود و یاد و خاطره شهدای کربلا را بعد از چند قرن زنده نگه داشته است. اگر تمام خانواده‌مان را در این راه بدهیم اجازه نمی‌دهیم که عمه سادات به اسارت برود. ما شیعیان علی‌ابن‌ابیطالب هستیم. نمی‌گذاریم حرامی‌ها نگاه چپ به حرمت کنند.

خانم‌ها که نمی‌توانند در جهاد شرکت کنند، چه وظیفه‌ای دارند؟

من فکر می‌کنم بهترین کاری که می‌توانیم ما همسران شهدای مدافع حرم انجام بدهیم، این است که مدافع چادر و حجابمان باشیم. خدا را شکر می‌کنم مدافع حرم بودن محرم هم پیش خدا و هم بندگان خدا مایه مباهات ماست و همسر شهید مدافع حرم شدن سعادت می‌خواهد که به خاطر لیاقت همسرم نصیب من شد. سعی می‌کنم که همه‌جوره آن را حفظ کنم تا همیشه یاد و خاطرش جاویدان بماند.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

به مناسبت هفته دولت مزار شهدا شهرستان مرند گلباران شد

????????????????????????????????????

به مناسبت  گرامیداشت هفته دولت مزار شهدا شهر مرند با حضور امام جمعه محترم ، معاون استاندار آذربایجان شرقی ، معاون فرماندار ، بخشدار محترم مرکزی ، فرماندهان نیرو های نظامی و انتظامی ، خانواده های معظم شهدا ، بسیجیان ،روحانیون ، روسای محترم ادارات و سایر اقشار مختلف مردم گلباران شد .

TelegramWhatsAppTwitterEvernote