سیاسی

آذربایجان‌شرقی با ۵ درصد جمعیت کشور ۲٫۵ درصد بودجه را دارد

۱۴۱۱۸۳۰۰۵۷_۴

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس با بیان اینکه پنج درصد جمعیت کل کشور در آذربایجان‌شرقی است در حالی‌ که ۲٫۵ درصد بودجه کل کشور به این استان تعلق دارد، گفت: بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

محمد حسن‌نژاد با بیان اینکه در مدیریت اولین گام مسئله شناخت علت مسئله است و تا زمانی که درد را شناسایی نکنیم نمی‌توانیم درمان کنیم، اظهار داشت: در طی این چند سال ما را با این سخن که تبریز شهر اولین‌ها بوده فریب داده‌اند که نرخ بیکاری‌مان کم است اما نگفتند دلیلش را که چرا نرخ بیکاری کم است! دلیل این است که جوانان به دلیل ناامیدی از پیدا کردن کار مهاجرت کرده‌اند و نمانده‌اند تا در سرشماری به‌عنوان بیکار تلقی شوند.

وی با تأکید بر اینکه اشتغال در سایه سرمایه‌گذاری دولتی یا خصوصی ایجاد می‌شود و در سرمایه‌گذاری دولتی، دولت بودجه می‌دهد، افزود: پنج درصد جمعیت کل کشور در آذربایجان‌شرقی است در حالی‌ که ۲٫۵ درصد بودجه کل کشور به آذربایجان‌شرقی تعلق دارد به عبارتی بودجه سرانه نصف است.

حسن‌نژاد اضافه کرد: بر اساس آمار رشد سرانه جمعیت در ایران ۱٫۳ درصد و در آذربایجان‌شرقی ۰٫۶ درصد است، اگر بیکاری کم است پس چرا جمعیت کمتر از میانگین کشوری رشد کمتری دارد و جمعیت کاهش می‌یابد.

بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، بابیان اینکه بانک‌های بزرگ در استان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، ادامه داد: نسبت تسهیلات به سپرده نسبت به میانگین کشور کم است به عبارتی در استان ما که مهاجر فرست است به‌جای اینکه از استان‌های برای ایجاد اشتغال دیگر سپرده جذب کنند، برخلاف این امر بانک‌ها سپرده را جذب و در دیگر استان‌ها هزینه می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به عدم هزینه حق بیمه مردم استان در خود استان، گفت: تنها port.foy (پورت فوی = مجموعه یا سبدی از اوراق بهادار) بورسی شستا و شرکت‌های تأمین اجتماعی ۱۶۰ هزار میلیارد تومان است، با توجه به پنج درصد جمعیت کشور در استان، سهم استان ۸ هزار میلیارد تومان بوده، در حالی‌ که حق پورت فوی تأمین اجتماعی در استان ۸۰۰ میلیارد هم نمی‌شود به عبارتی حق بیمه‌ای که از ما جمع کرده‌اند حی برای استان هم هزینه نشده است.

حسن‌‌نژاد، ادامه داد: همچنین نزدیک به ۵ هزار میلیارد مردم آذربایجان شرقی در سهام عدالت سهم دارند، اما حتی ۵۰۰ میلیارد تومانی در استان پورت فُی وجود ندارد و به عبارتی مردم آذربایجان‌شرقی پول داده‌اند تا درجایی دیگر هزینه شود.

درآمد و گردش مالی مس سونگون در کرمان است

وی در ادامه بابیان اینکه حتی درآمد و گردش مالی مس سونگون نیز در کرمان است، خاطرنشان کرد همه این‌ها به‌عنوان معضلات استان محسوب می‌شوند که باید حل شوند وگرنه با ساخت سد و رودخانه مشکلی به آن صورت رفع نخواهد شد.

عضو شورای عالی اقتصاد کشور، بیان کرد: در کنار این مسائل  با توجه به اینکه گفته می‌شد، آذربایجان دروازه تمدن به سمت غرب است، انگار این هم‌بسته می‌شود یکی از راه‌های مواصلاتی طرح مرند – بازرگان بوده که فاینانس هم تمام شد و به اینجا فعلاً نرسیده است.

خط آهن تبریز – میانه با اتصال تبریز به نخجوان استان از بن‌بست خارج شود

وی ادامه داد: دومین مسئله خط راه‌آهن تبریز- میانه بود که برای قزوین و رشت ۵۰ درصد بودجه کل کشور را داده‌اند تا خط آهن قزوین – رشت را به اتمام برسانند اما به‌اندازه یک تاریخ هنوز خط آهن تبریز – میانه تمام نشده تا با اتصال تبریز به نخجوان استان از بن‌بست خارج شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: با توجه به این مسائل عملاً استان به یک کویری تبدیل خواهد شد که هیچ‌کس سری هم به آذربایجان نخواهد زد.

حسن‌نژاد یکی دیگر از فرصت‌های توسعه استان را وجود منطقه آزاد ارس دانست و گفت: منطقه آزاد ارس می‌تواند آذربایجان را نجات دهد اما متأسفانه در سایه تنگ‌نظری‌ها به سمت تعطیلی پیش می‌رود.(فارس)

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

مسولین خدمت به مردم را سر لوحه کار خود باید قرار دهند.

DSC_00142علیار راستگو معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند، در سخنرانی پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه ضمن تبریک هفته کرامت ابراز داشت: مسئولیت های خطیر و بزرگی را در طول خدمت خود انجام داده ام و امیدوارم در دوران خدمت خود در شهرستان مرند بتوانم خدمات شایانی به شهرستان انجام دهم.

راستگو بیان داشت: احترام به مردم و حفظ کرامت مردم سر لوحه کار من خواهد بود و این یک وظیفه برای تمامی مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است .

نماینده عالی دولت در سخنرانی پیش از خطبه خود عنوان داشت: صداقت در گفتار و کردار باید در کار مسولین بوده و خدمت به مردم را سر لوحه کار خود قرار دهند .

وی افزود: نباید هیچ کدام از مسئولین به مردم وعده تو خالی بدهند و اجازه نخواهم داد فردی با وعده تو خالی مردم را به نظام بدبین کند .

فرماندار ویژه شهرستان مرند با بیان اینکه آماده خدمت رسانی به مردم هستیم بیان داشت: فرمانداری محل خانه مردم است و آماده خدمت رسانی به مردم هستیم.

وی با بیان اینکه مردم در کنار مسئولین مشکلات را حل کنند افزود: مردم عزیز همیشه و در همه صحنه ها در کنار مسئولین بوده اند و در تمامی صحنه ها آماده و پا به پای مسئولین مشکلات را پشت سر گذاشته اند و این حرکت مردم باعث رفع بهتر مشکلات و ارائه خدمات مناسب شده است.

وی افزود: مردم مشکلات شهرستان را به ما منعکس کنند تا با کمک مردم بهتر بتوانیم برنامه ریزی کنیم .

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند با اشاره به همکاری مردم در حل مشکلات شهرداری مرند بیان داشت: متاسفانه در چندین ماه گذشته مشکلاتی گریبانگیر شهرداری مرند شده و باعث شده تا نتواند بهتر ارائه خدمت کند و باید در این زمینه ضمن اعتماد سازی بین مردم و شهرداری در رفع بحران شهرداری همت کنیم .

راستگو عنوان داشت: کارگران شهرداری نگران وضعیت موجود در شهرداری نباشند و در حد توان در تلاش برای رفع مشکلات موجود در شهرداری هستم و از آنها حمایت می کنیم.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

علیار راستگو به عنوان معاون استاندار و فرماندار ویژه مرند منصوب شد

rastguطی حکمی از سوی استاندار محترم آذربایجان شرقی ، علیار راستگو به عنوان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند منصوب شد .

علیار راستگو  به عنوان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند منصوب شد وی در کارنامه سوابقی خود معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس ، فرمانداری جلفا ، فرماندار کلیبر، فرماندار مراغه ، معاون اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سهلان ، قائم مقام شرکت ساخت ماشین و ابزار تراکتورسازی تبریز را در کارنامه کاری دارد و از دی ماه ۱۳۹۳ مسولیت فرمانداری آذرشهر را بر عهده داشت .

استاندار آذربایجان شرقی در حکم جداگانه ای ‘تقی کرمی’ را به عنوان مدیر کل جدید دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری انتصاب و جایگزین ایرج مرندی کرد .
تقی کرمی متولد ۱۳۴۷ در یکانات شهرستان مرند و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی علوم سیاسی و کارشناسی ارشد روابط بین الملل از دانشگاه شهید بهشتی است.
وی کارشناسی دفتر ریاست جمهوری در زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی ، کارشناس ارشد وزارت کشور در سال ۱۳۷۸ ، کارشناس سیاسی ، انتظامی استانداری استان آذربایجان غربی ، معاون فرماندار شهرستان شاهین دژ ، معاون فرماندار شهرستان مرند ، فرماندار شهرستان شبستر ، مدرس دانشگاه های آزاد اسلامی و پیام نور شهرستان های مرند ، شبستر و خوی و عضویت هیئت حل اختلاف کارگران و کارفرمایان شمال استان آذربایجان شرقی را در کارنامه کاری خود دارد و از بهمن ماه سال ۹۲ مسوولیت معاونت استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مرند را بر عهده داشت.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote