فرهنگی

میلاد حضرت محمد(ص) مبارکباد

۵۵۴۵_۳۱۸تا نام تو برده می‏شود، چراغ‏های صلوات، در جان لحظه‏ ها فروزان می‏شوند. تا فضیلتی از تو گفته می‏شود، دل‏ها از بوی گل محمدی زنده می‏شوند. یاد نویدبخش تو، درب‏های صبح را به رویِ ما می‏گشاید. قرآن تو، نزدیک‏ترین راه رهایی است .

سال ها بود که زمین در حسرت باران حیاتبخشی می سوخت و درمان تشنگی، سیاهی و تیرگی خود را از آسمان آبی انتظار داشت. سال ها بود که زمین به کویر خشک تعصبات و عقاید باطل و مرداب خرافات، تبدیل شده بود که ناگاه در شبی فراموش نشدنی، باران رحمت الهی شروع به باریدن کرد و زمین تشنه را سیراب ساخت و گُلی زیبا، به نام محمد مصطفی(ص) در کویر حجاز، شکوفا شد.

تولد او، عطر دل انگیز ایمان را به مشام مشتاقان رساند و چشمه های جوشان معرفت را در سینه ها، جاری ساخت.

آن شب آسمان مکّه ستاره باران شده بود و ساکنان عرش ملکوت برای تحویل دادن امانت خود به زمین آمده بودند. در همان زمان کنگره های کاخ کسری فرو ریخت و آتشکده های فارس به خاموشی گرائید و پی آمد این تولد شیاطین و طاغوت ها گریختند و بت های جاهلی یکی پس از دیگری سقوط کردند. نور ایمان به سراسر دنیا تابید و پیام اسلام در قلب ها نفوذ کرد و بشر از چنگال ظلم و جهل، نجات یافت.

آسمان ها و زمین امشب نورباران است. بر لب عرشیان از شوقِ گل، عشق و سرور جاری است. زمین، گل باران وفضا سرشار از عطر مشک و عود است. شهر مکه، میلاد آخرین سفیر الهی، رسول حق و رحمت را انتظار می کشد؛ آن که نقش نگین انبیا است. ناگاه در این فضای پر از عطر و نور، خداوند دسته گلی را به آمنه عطا نمود و زمین و فلک غرق سرور و شادی شد و ملائکه فوج فوج برای عرض تبریک به زمین آمدند.

میلاد خجسته و مبارکِ گل خوش بوی آمنه، سراجِ مُنیر و نوربخش دیده افلاکیان و خاکیان بر مسلمین جهان مبارکباد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

نرم افزار در مسیر عاشقی(اندروید)

arben

به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی و پیاده روی اربعین نرم افزار ویژه موبایل  با نام “در مسیر عاشقی” جهت دانلود ، نصب در موبایل و استفاده از مطالب درج میشود.

توضیحات نرم افزار :

جاده چند ده کیلومتری اطراف کربلا، چندسالی است که پل بهشت شده است برای معراجیها ! هرکه به کربلا و عاشورا نرسیده، لبیک‌گویان گام‌های استوار استکبارستیزش را به جاده نهاده تا صحنه تاول پاهای فرزندان و اهل حرم امام حسین (ع) را احیا نماید. ما نیز در این برنامه، ازباب همسفری، آنچه باید کوله برداشت و بسم‌ا… گفت برای مهیا شدن آورده‌ایم و آنچه باید برای کسب معرفت بیشتر در طول سفر به انجام رساند را نگاشته‌ایم. بدانید و بخوانید تا سفر عاشورائیان را بهتر و با معرفت‌تر درک کنید…

🔹در تولید این نرم افزار از منابع محتوایی زیر استفاده شده است :
🔸سامانه آموزش و فرهنگ اربعین
🔸درسنامه توصیه هایی پیرامون راهپیمایی اربعین آموزش مجازی دانشگاهیان.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

شهر کهن و تاریخی مرند،فرهنگی دیرینه وتمدنی درخشان دارد.

farhang-omome

ظرفیت ها واستعداد های فراوانی در دل این شهر نهفته است . فرهنگ دینی مرند با بزرگانی همچون میرزا علی اکبر مرندی ( مجتهد و عارف شیعه ) و سید محمد حجت کوه کمری ( فقیه، محدث، مجتهد ) حرفی برای گفتن دارد.

 لذا نهادهایی که متولی امور فرهنگی هستند باید با یک سری فعالیتهای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و تبلیغاتی در اعتلای فرهنگ عمومی و زندگی بهتر قدم بردارند و در امر اعتلای فرهنگی شهر با همکاری شهروندان بکوشند .

آنچه مهم است تلاش گسترده مسئولان و شهروندان است تا مرند به جایگاه اصلی فرهنگی خود برسد اما همدلی و یکرنگی ای که باعث اعتلای فرهنگ مرند بشود متاسفانه کمرنگ شده و همتی همگانی می طلبد .

نهادهای مربوطه هم قاعدتا باید با یکسری فعالیت های فرهنگی و تبلیغی در راستای فرهنگ شهروندی  بکوشند . همچنین با ایجاد فرهنگسرا ها پذیرای خیل هنروران و هنر جویان و فرهنگ دوستان باشند تا با همدلی و کمک همه مردم ، شهر آرمانی با مردم با فرهنگ سالم ایجاد شود .

در حال حاضر متاسفانه آنچنان که باید و شاید در امر اعتلای فرهنگ آنگونه که در شأن مرند است کوشیده نمی شود و این زنگ هشداری است به مسئولین و متولیان این امر مهم .

از طرف دیگر با جذب جوانان در محیط های فرهنگی و هنری و معنوی و کار کردن بر روی آنها در جهت آموزش و پرورش سالم بسیاری از خلاف ها و ناهنجاری هایی چون ولگردی ، مزاحمت ، اعتیاد و… رفع خواهد شد .

این یک واقعیت است که در شهری که مردم آن برای اوقات فراغت خود تفریح سالم، سینما،  نمایش تئاتر هدفمند یا هرگونه تفریح مفید نداشته باشند روشن است که جوانان و نوجوانان سر از کجاها درخواهند آورد و وضعیت بهتر از این نخواهند داشت .

انتظار می رود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، شهرداری ، هلال احمر و دیگر نهاد های فرهنگی و تشکل ها در راستای پر کردن اوقات فراغت شهروندان، هدف قرار دادن احیای اعتقاد در آموزه های دینی و سبک زندگی اسلامی برنامه ریزی مشخص و مدونی داشته باشند و آنچه مهم است تاثیرگذاری مهم فرهنگ در سنین پایین از طریق نهاد آموزش و پرورش است که آینده نزدیک را با محور ایجاد نسل با فرهنگ و فکر و استدلال فرهنگی و اجتماعی که فردی مفید در جامعه باشد داشته باشیم .

متأسفانه بیکاری جوانان، اعتیاد ، تاثیر پذیری از فرهنگ های بیگانه (ماهواره) و غیره و غیره بر روند فرهنگ سازی یک جامعه بزرگ یقینا تاثیر می گذارد.

لذا مسئولان محترم باید در این زمینه دقت و توجه بیشتری داشته باشند تا ان شاء الله شهری آبادتر، شهروندی شادتر و فرهنگی غنی و اسلامی در شأن این شهر بزرگ داشته باشیم .

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

کربلا عصاره بهشت است و عاشورا آبروی عشق

۸h5i8ulk

اگر کربلا نبود هیچ گلی از زمین نمی رویید و مشام هیچ انسان آزاده ای حقیقت را استشمام نمی کرد. اگر کربلا نبود عاشورا نبود و اگر عاشورا نبود امروز عشق بر سر هر کوی و برزنی نبود…

حسین آمد و عشق را آبرو بخشید و عباس با دستان بریده و لبان خشکیده با مشکی زخمی عشق را سیراب کرد تا حرف و حدیثی باقی نماند؛ زینب عشق را تداوم بخشید و آن را در گستره زمین و آسمان منتشر کرد تا از آن پس تمام عاشقان وامدار حماسه عاشورا باشند.

کربلا قبله الهام عاشقان شد و عاشورا میعادگاهی برای آنان که می خواهند نماز عشق را در محرابی به بلندای تاریخ بپا دارند.

از آن روز زندگی معنا یافت که حسین (ع) بر کتیبه دل ها نقش بست و عاشورا- این راز نهفته- مضمون تمام ناگفته ها شد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

همایش شیرخوارگان حسینی در مرند برگزار می شود

۶۶

همایش شیرخوارگان حسینی با هدف رساندن پیام مظلومیت امام حسین (ع) و طفل شیرخوارشان، حضرت علی‌اصغر(ع) به جهانیان و آشنایی آنان با نهضت عاشورایی برگزار می شود.

این همایش  ۸صبح روز جمعه ۱۶ مهر ماه در محل سالن ورزشی شهید حاج عباس عبدالهی خیابان تختی نرسیده به میدان مادر برگزار خواهد شد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

درخشش هنرمند مرندی در جشنواره خوشنویسی مشق عشق

mashg-eshgبا حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر نفرات برتر جشنواره خوشنویسی مشق عشق معرفی شدند.

در این آیین  در رشته ی نستعلیق؛ “شهریار روزی طلب” از مرند به عنوان نفر اول، “تیمور خدابخش” به عنوان نفر دوم،  و “ابراهیم نظری” به عنوان نفر سوم معرفی شدند و همچنین از “حمید نصیرپور”، “حسین نصیرپور”، “شهرام فرشباف”، “عارف نصیرپور” و “میر علیرضا حسینی” با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

در رشته ی شکسته نستعلیق نیز “امیر دانش مراغه ای” به عنوان نفر اول و ” یونس آتش بار” به عنوان نفر سوم معرفی شدند و هیات داوران  کسی را حائز رتبه دوم ندانستند.

همچنین در این رشته از “حبیب نصیرپور”، “امین هیهاتی آذر”، “علی نجمی”، “داود رسولی فر” و “اصغر مغفرت” با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است “میرحسین زنوزی”، “میرحیدر موسوی”، “محمدعلی فرزبود” و “محمدرضا اقتدارزاده” دواری دومین  جشنواره خوشنویسی “مشق عشق” را بر عهده داشتند.

این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در قالب خلق آثار فاخر خوشنویسی با محوریت ایثار و شهادت و شهدای مدافع حرم و به خصوص شهید حاج سیدرضا مراثی در هفته دفاع مقدس برگزار شد.

 همچنین خلق آثار خوشنویسی فاخر برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، آشنایی هرچه بیشتر جامعه هنری و آحاد مردم با ادبیات حماسی ایران اسلامی و گرامی داشت خوشنویسان مطرح استان و همچنین معرفی خوشنویسان مستعد جوان و نوجوان استان از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره بود.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

توزیع لوازم التحریر در بین دانش آموزان منطقه استمز مرند

astamaz-1

همزمان با هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس، به همت معاونت فرهنگی سپاه مرند و با هدف محرومیت زادیی و تحقق منویات رهبری،لوازم التحریر با طرح های اسلامی ایرانی در بین ۷۰۰ دانش آموز مدارس ۱۲ فروردین و مهدیه منطقه محروم استمز ، معادل ۴۰۰ میلیون ریال  توزیع شد.

این هدایا شامل نوشت افزار مورد نیاز دانش آموزان جهت ایجاد شور و روحیه مضاعف با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید به دانش اموزان این مدارس اهدا شد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

کم رنگ کردن نام و یاد شهدا خیانت بزرگی در حق شهداست

۲۱۰شهداء بعنوان ستارگان آسمان درخشان حرکت اسلام از۱۴۰۰سال پیش تا کنون به مصداق چراغ هایی برای روشنگری وهدایت جامعه به شمار می آیند . این موضوع در حماسه دفاع مقدس نیز متجلی گشته و در این دوران سرنوشت ساز توانستند موجب ضمانت انقلاب گردند . اینان کسانی بودند که امام بر بازوانشان بوسه و به وجودشان افتخار می کرد.

 بدون شک از مهم ترین دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس می تواند حفظ نظام اسلامیمان باشد که با از خود گذشتگی شهدا به دست آمده است در این میان  ترویج روحیه ایثار وشهادت بعنوان یکی از شاخص های این دستاورد بشمار می آید که هم چنان اهمیت وجایگاه ویژه خود را برای همیشه حفظ خواهد کرد .

 آیا حق شهدای دیار ما در این حد است که کمرنگ جلوه کنند ؟!

 باید بدانیم که بزرگترین هدیه خدابه بندگان دادن جان به انسانها است که شهدا آن برای سربلندی ما هدیه دادند، ولی ماچه گامی برای معرفی آن بزرگواران برداشته ایم  ؟؟؟؟؟

 شهداشرمنده ایم…….

 دشمن در تلاش برای فراموشی یاد شهدا از اذهان است،

شهدا قدرت بزرگ جمهوری اسلامی هستند که دشمنان برای کمرنگ کردن آن در تلاشند، لذا ما نیز باید درست مقابل آنان برآییم و با برجسته کردن نام شهدا یاد و خاطره آنان را برای همیشه برجسته سازیم.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

مراسم طرح مهر تحصیلی در امامزاده ابراهیم (ع) مرند برگزار شد.

mehr-tahseleمراسم طرح مهر تحصیلی صبح روز دوشنبه ۲۹ شهریور ماه در آستانه بازگشایی مدارس با اهدای  ۲۰۰ بسته شامل، کیف و لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان از محل نیات موقوفات و به منظور حمایت از دانش‌آموزان بی‌بضاعت  با حضور حجت‌الاسلام  فتاحی معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امورخیریه آذربایجان شرقی و مسئولین شهرستان مرند در محل امامزاده سید ابراهیم (ع) برگزار شد.

 حجت الاسلام رحیم اختیاری  رئیس اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان مرند : هدف اداره اوقاف شهرستان مرند از برگزاری جشن مهر، فرهنگ‌سازی و نشر اعمال صالحه ذکر کردند، چراکه اینگونه اعمال باقیات‌الصالحات است، به طوریکه نتایج این امور نه تنها بر زندگی خود فرد بلکه بر اولاد و زندگی اخروی او نیز تاثیر می‌گذارد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

برگزاری نمایشگاه کتاب به مناسبت هفته دفاع مقدس و دهه ولایت

۱۱۱به مناسبت دهه ولایت و هفته دفاع مقدس نمایشگاه کتاب با موضوع دفاع مقدس و ایثار و شهادت و نمایشگاه نوشت افزار طرح ایرانی – اسلامی در سالن مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند برپا شد.

 در این نمایشگاه کتابهایی با موضوع دفاع مقدس ، مذهبی و در زمینه های عمومی و همچنین دفاتری منقش به عکس شهدای مدافع حرم  عرضه شده است علاقمندان جهت بازدید و خرید از این نمایشگاه می توانند از ۲۴ شهریور ماه الی ۱۰ مهر از ساعت ۹ صبح تا ۲۰ شب از این نمایشگاه دیدن فرمایند .

 گفتنی است این نمایشگاه توسط کانون فرهنگی هنری شهدای مسجد جان آقا و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دبیرخانه نظارت و هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی و پایگاه مقاومت بسیج شهید دستغیب  برپا شده است .

۱۲۱

TelegramWhatsAppTwitterEvernote