یادداشت

شهر کهن و تاریخی مرند،فرهنگی دیرینه وتمدنی درخشان دارد.

farhang-omome

ظرفیت ها واستعداد های فراوانی در دل این شهر نهفته است . فرهنگ دینی مرند با بزرگانی همچون میرزا علی اکبر مرندی ( مجتهد و عارف شیعه ) و سید محمد حجت کوه کمری ( فقیه، محدث، مجتهد ) حرفی برای گفتن دارد.

 لذا نهادهایی که متولی امور فرهنگی هستند باید با یک سری فعالیتهای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و تبلیغاتی در اعتلای فرهنگ عمومی و زندگی بهتر قدم بردارند و در امر اعتلای فرهنگی شهر با همکاری شهروندان بکوشند .

آنچه مهم است تلاش گسترده مسئولان و شهروندان است تا مرند به جایگاه اصلی فرهنگی خود برسد اما همدلی و یکرنگی ای که باعث اعتلای فرهنگ مرند بشود متاسفانه کمرنگ شده و همتی همگانی می طلبد .

نهادهای مربوطه هم قاعدتا باید با یکسری فعالیت های فرهنگی و تبلیغی در راستای فرهنگ شهروندی  بکوشند . همچنین با ایجاد فرهنگسرا ها پذیرای خیل هنروران و هنر جویان و فرهنگ دوستان باشند تا با همدلی و کمک همه مردم ، شهر آرمانی با مردم با فرهنگ سالم ایجاد شود .

در حال حاضر متاسفانه آنچنان که باید و شاید در امر اعتلای فرهنگ آنگونه که در شأن مرند است کوشیده نمی شود و این زنگ هشداری است به مسئولین و متولیان این امر مهم .

از طرف دیگر با جذب جوانان در محیط های فرهنگی و هنری و معنوی و کار کردن بر روی آنها در جهت آموزش و پرورش سالم بسیاری از خلاف ها و ناهنجاری هایی چون ولگردی ، مزاحمت ، اعتیاد و… رفع خواهد شد .

این یک واقعیت است که در شهری که مردم آن برای اوقات فراغت خود تفریح سالم، سینما،  نمایش تئاتر هدفمند یا هرگونه تفریح مفید نداشته باشند روشن است که جوانان و نوجوانان سر از کجاها درخواهند آورد و وضعیت بهتر از این نخواهند داشت .

انتظار می رود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی ، شهرداری ، هلال احمر و دیگر نهاد های فرهنگی و تشکل ها در راستای پر کردن اوقات فراغت شهروندان، هدف قرار دادن احیای اعتقاد در آموزه های دینی و سبک زندگی اسلامی برنامه ریزی مشخص و مدونی داشته باشند و آنچه مهم است تاثیرگذاری مهم فرهنگ در سنین پایین از طریق نهاد آموزش و پرورش است که آینده نزدیک را با محور ایجاد نسل با فرهنگ و فکر و استدلال فرهنگی و اجتماعی که فردی مفید در جامعه باشد داشته باشیم .

متأسفانه بیکاری جوانان، اعتیاد ، تاثیر پذیری از فرهنگ های بیگانه (ماهواره) و غیره و غیره بر روند فرهنگ سازی یک جامعه بزرگ یقینا تاثیر می گذارد.

لذا مسئولان محترم باید در این زمینه دقت و توجه بیشتری داشته باشند تا ان شاء الله شهری آبادتر، شهروندی شادتر و فرهنگی غنی و اسلامی در شأن این شهر بزرگ داشته باشیم .

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

گفت و گو با حبیب ذوالفقاری سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان مرند

photo_2016-11-03_10-48-52

مرند یکی از شهرستانهای شمالی استان آذربایجانشرقی می باشد که از ۲ بخش مرکزی و یامچی تشکیل شده و با جمعیتی بالغ بر ۲۴۰۰۰۰ نفر یکی از مناطقی می باشد که به جرأت می توان گفت کلکسیون حوادث است؛ در این شهرستان حوادث جاده ای، حوادث کوهستان، سیل و سیلاب ،زلزله و … زیاد اتفاق می افتد.

شهرستان مرند امسال حوادث متعددی را پشت سر گذاشته ،حادثه خیزی این شهرستان و فعالیتهای مرتبط امدادی بهانه ای شد برای گفت وگو با  آقای حبیب ذوالفقاری سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان ویژه مرند.

ضمن معرفی خودتان ، مختصری از سوابق کاری خود را بیان کنید .

بنده حبیب ذوالفقاری سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان مرند هستم که خود را یک عضو امدادگر از خانواده بزرگ جمعیت هلال احمر می دانم با بیش از ۱۵ سال سابقه کار .

مسئولیت خود را از تهران با عنوان مسئول هماهنگی معاونت اداری و پشتیبانی جمعیت هلال احمر کشور آغاز کردم، مسئول شعبه۲ هیئت تخلفات اداری کارکنان جمعیت هلال احمر، سرپرست اداره نظارت بر اماکن رفاهی جمعیت هلال احمر ، مسئول پیگیری معاونت اداری و پشتیبانی و موسسه علمی کاربردی هلال ایران ، رئیس اداره دبیرخانه خزانه داری کل جمعیت ، معاون شعبه و مسئول عملیات امداد و نجات و الان هم سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان مرند هستم و مدرس دانشگاه.

تحصیلات شما چیست ؟

لیسانس مدیریت امداد در سوانح و فوق لیسانس مدیریت آموزشی ؛

گفتین فوق لیسانس  میتونین عنوان پایان نامه تون را هم بفرمایید؟

بله .  ” مطالعه میزان اثربخشی دوره کمک های اولیه و امداد از دیدگاه فراگیران جمعیت هلال احمر شهرستان مرند در سال۹۳ ۱۳”

مهمترین حوادثی که شهرستان مرند را در طول سالهای اخیر تحت تاثیر قرار داده چه بوده است؟

 کشور ما یکی از حادثه خیزترین کشور های جهان محسوب می شود و از ۴۱ بلای طبیعی که در دنیا رخ می دهد بیش از ۳۱ مورد در ایران اتفاق می افتد و مرند هم از این قاعده مستثنی نیست.

سال ۸۸ سیل ویرانگر داشتیم اوایل سال ۹۳ برف و کولاک شدید ، مسمومیت غذایی شدید روستای گله بان ، چندین مورد گیر افتادن و گم شدن و مصدومیت در کوههای اطراف به خاطر توریستی بودن منطقه را سپری کردیم حوادث جاده ای را هر روز شاهد آن هستیم غرق شدگی در سد های موجود شهرستان، آتش سوزی مراتع و بسیاری از حوادث این چنینی که همه را به عین تجربه کرده ایم.

عملکردتان را در جمعیت هلال احمر در هلال احمر شهرستان مرند چگونه  ارزیابی می کنید؟

ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد روسای قبلی جمعیت هلال احمر این شهرستان که جهت سرافرازی جمعیت همت کرده اند بنده نیز به نوبه ی خود تلاش میکنم ضمن حفظ موفقیتها در خصوص تجهیز و تکمیل ناوگان امدادی جمعیت هلال احمر مرند گام بردارم.حل گوشه ای از مشکلات عدیده شعبه مرند در زمان تصدی مسئولیت این جمعیت ، بخشی از دغدغه اجرایی اینجانب بوده است که از جمله می توان به تکمیل و راه اندازی اولین انبار امدادی این شهرستان نام برد که با اعتباری بالغ بر۶۰۰ میلیون تومان اقلام دپو شده، جدیدا افتتاح گردید و با توجه به موقعیت سوق الجیشی خود، امکان پشتیبانی امدادی شهر های اطراف و حتی مرکز استان را نیز داراست.

اقدامات مدیریتی شما از زمان تصدی مسئولیت در شعبه مرند چه بوده است؟

در طول این مدت طرح های مختلفی از جمله برگزاری اولین دوره ی مدیریت بحران ویژه دهیاران که به نوبت خود در سطح کشور اولین بود، جمع آوری کمک های مردمی به مردم مظلوم غزه و یمن ،  ارائه آموزشهای عمومی امداد و کمکهای اولیه ، دوره های تخصصی حمایت روانی و پیش بیمارستانی ، طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، طرح فرشتگان رحمت ، رفاقت مهر، مسابقات امدادی نجاتگران ، تکمیل و راه اندازی و افتتاح  انبار امدادی ، اهدای خون ، راه اندازی واکسناسیون حجاج در مرند و  امداد رسانی به امداد رسانی به اتفاقات رخ داده به اجرا در آمده است.

مصمم هستیم در این شهرستان احداث دومین وسومین پایگاه جاده ای در پرترددترین جاده های استان را نیز به زودی به عرصه عمل بنشانم.

نظرتان در خصوص توسعه آموزش همگانی با استفاده از روشهایث نوین چیست؟

     طرح  بسیار خوبی است و با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری و نامگذاری سال ۱۳۹۴ به عنوان ”  دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی ” و با توجه به شعار هر خانواده ایرانی یک امدادگر در ارایه آموزش به آحاد مردم در این سال بیش از پیش احساس می شود.

از حوادث سالهای اخیر کمی برایمان بگویید.

فروردین ۹۳ بود که برف و کولاک شدید شهر و جاده ها و روستاها را فرا گرفته بود و چندین شبانه روز درگیر آن بودیم ( امداد و ، رها سازی و اسکان داشتیم.)

مسمومیت غذایی۱۲۶۰ نفری روستای گله بان بود که باید بگویم نقش هلال احمر در این عملیات واقعا برجسته و پررنگ بود که هلال احمر مرند با چند اکیپ مجهز و ورزیده با همکاری شبکه بهداشت و درمان و چند ارگان دیگر توانستیم بحران به آن بزرگی را کنترل کنیم و الحمدلله به خیر گذشت و کشته ای نداشتیم . ( چون بیمارستان ما در بهترین شرایط امکان پذیرش ۱۳۰ نفر را دارد یعنی ۱۰ برابر ظرفیتش،  مریض  و مسموم داشتیم – واقعا فاجعه بود ) و واژگونی و آتش سوزی تانکر حامل مواد سوخت که واقعا جمعیت هلال احمر در این عملیات پرچم دار میدان بود  این بحران را بدلیل واژگونی در ۱۰۰ متری بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی و تالار  پذیرایی و مغازها  که هر لحظه امکان فاجعه ملی آن میرفت و با کمک سایر نیروهای امدادی همچون آتش نشانی ، اورژانس ، شهرداری ، ارتش ، بسیج، تیروی انتظامی و سایر ارگانها کنترل و جمع کردیم

خواسته ای از مسئولین امر اگر دارید بیان کنید.

شهرستان مرند با توجه به موقعیت جغرافیایی در مسیر دو شهر مرزی بازرگان و جلفا (منطقه آزاد ارس)  قرار دارد که این  دو مسیر جزء پر تردد ترین محور های مواصلاتی کشور می باشد. خواهشم از مسئولین اینست که در خصوص احداث پایگاه امداد و نجات جاده ای این  دو مسیر جزء همت بیشتری داشته باشند، هر هفته در این جاده ها، حداقل ۴و۵ نفر کشته و مصدوم داریم، باشد که به این آیه شریف قرآن کریم عمل کرده باشیم که هرکس جان یک نفر را نجات دهد گویی جان امتی را نجات داده است.  و اگر مسئولین محترم امداد و نجات کشور بتوانند طرح امریه سربازی تحت عنوان امدادگر سرباز در هلال احمر را مصوب نمایند و نیز مجوز کسر خدمت سربازی برای نجاتگران تخصصی و  بی ادعای هلال احمر را اخذ و ابلاغ نمایند جمعیت هلال احمر در امر خدمت رسانی و جذب نیرو دگرگون می شود.  و دیگر اینکه باتوجه به اینکه تنها یک راننده در پایگاه حضور دارد این در عملیاتهایی که نیاز به دو خودرو بصورت همزمان می باشد  امدادرسانی را مختل می نماید اگر راننده در هر شیفت دوتا باشند این مشکل حل می شود.

و حرف آخر:

از تلاش مخلصانه همه نجاتگران ، امدادگران ، داوطلبان و اعضای جوانان جمعیت هلال احمر که بدون هیچ چشم داشتی در حال خدمت به اهداف الهی این جمعیت هستند کمال سپاس و قدردانی را داشته و برای همه جامعه امدادی کشور از جناب آقای دکتر ضیایی گرفته تا امدادگر و داوطلبی که ۱۰۰۰ کیلومتر از پایتخت فاصله دارد آرزوی توفیق دارم. و از همه همکاران شعبه خودم و مسئولین استانی بابت همکاری همه جانبه تشکر می نمایم.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

حراج ارزشهای اسلامی با بی توجهی به حجاب

xsxckhvmوضعیت حجاب در کوچه پس کوچه های شهر که ویترین یک شهر اسلامی محسوب می شود وضعیت مناسبی ندارد اگر بگوییم وضعیت پوشش دختران و زنان در خیابان ها هر روز بدتر از دیروز می شود حرفی به گزاف نگفته ایم.

صحبت از چند تار موی دختران نیست ، این بار حرف از بی غیرتی و بی حیایی در ملا عام هست  که رخ می دهد و روز به روز بیشترمیشود و بدتر از همه آنکه این اتفاق در روز هایی که ماه محرم و عزای حسینی به نام هفته امر به معروف و نهی از منکر نیز نامیده شده  در سطح شهر حتی در کنار عزاداری هایی که گاها در مرکز شهر و یا محلات مختلف تجمع میکنند مشاهده میشود و بی توجهی مسئولین به گسترش  این مساله دامن میزند.

 “بدحجابی در کشور نباید دست آویزی برای غربی ها باشد که مردم ایرن را متهم به عمل نکردن به اسلام بدانند.”

 به نظر می رسد اگر امام جمعه ، فرمانده سپاه، رئیس دادگستری، دادستان ، فرمانده نیروی انتظامی و همه کسانی که دغدغه اسلام ، فرهنگ ، ارزشها و خون شهدا را دارند در این مورد سکوت کنند باید باید جوابگو باشند در پیشگاه خدا.

 این روز ها بازار داغ فروش لباس های مدلینک  در غفلت مسئولان فرهنگی در سایه کسب منافع مالی به ترویج فرهنگ بد حجابی در سطح جامعه  رواج یافته که اگر تحرکی از سوی مسئولین امر در این خصوص انجام نشود شاهد مشکلات اجتماعی در شهر خواهیم بود .

 صدها  شهید از همین کوچه پس کوچه های شهر رفتند و جان ندادند که امروز جان کندن ارزش ها و فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی را ببینیم!

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

سد معبر تعرض به حقوق شهروندی وتوهین به شهروندان است

۱۰۳۲۸۲۴۹۶۸۲۳۳۳۳۱۰۸۲۴۶۱۹۴۱۱۷۸۴۱۹۹۱۰۸۸۳۱۵۵۲۵بارها خود و افراد زیادی را به خصوص دانش آموزان را می بینیم که برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی(سد معبر) باید به ناچار مسیر را به سمت خیابان تغییر می دهند و مشکلاتی را هم برای خود و وسایل نقلیه که در خیابان تردد میکنند بوجود می آورند و طبیعی است که این عمل احتمال حادثه و ترافیکی را به همراه داشته باشد.

 به راستی علت چیست؟آیا قانون اجرا نمی شود یا شهروندان به خود وقانون احترام نمی گذارند؟

 هر شهروند دارای حقوقی است که از آن به عنوان حقوق شهروندی نام برده می شود و هر اقدامی که باعث تضییع این حقوق شود برخلاف قانون است.

اشغال و مسدود کردن معابر و آنچه به‌عنوان سد معبر، مطرح می‌شود، به لحاظ قانونی عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستوجب مجازات است ؛ زیرا معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط آن را حریم شخصی نموده ومسدود کند.

 طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری ایجاد خیابانها وکوچه ها ومیدانها و… وهمچنین گسترش وتوسعه معابر از وظایف شهرداری است ومطابق تبصره ۱ بند۲همین ماده جلوگیری از ایجاد سد معبر توسط بازاریان وغیره هم برعهده شهرداری گذاشته شده است زیرا بند ۲۰ ماده ۵۵ اصلاحی قانون شهرداری: سد معابر عمومی‌ و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها ‌برای کسب وکار را ممنوع اعلام کرده است.

 سد معبر یا بستن مسیر رفت و آمد در هر یک از معابر عمومی، تجاوز به حقوق شهروندان محسوب می­شود و نه تنها مشمول پیگرد قانونی می­شود بلکه از نظر شرعی نیز دارای اشکال است.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

اجرایی ساختن فریضه امر به معروف در عزاداری‌ها از مهم‌ترین وظایف است

marofچند روزی است که باز هوای دلمان ابری است باز بوی حسین(ع) و مظلومیتش در کوچه و برزن جاری شده است و ای کاش در این ایام بتوانیم مهم‌ترین درس قیام عاشورا که فریضه امر به معروف و نهی از منکر است را پیاده‌سازی کنیم.

 بوی محرم را پرستوهایی که عزم هجرت کرده‌اند به گلستان دلهای سوخته از عشق به حسین(ع) می‌رسانند و دلباختگان کوی او پروانه‌وار برگرد شمع یار و محبتش می‌چرخند، امام حسین(ع) و قیام شور آفرین و آزادی بخشش تا ابد در دلهای عاشقان زنده و پابرجاست و عزاداری او ریشه در باور و اعتقادات راسخ مذهبی مسلمانان دارد.

 آری چند روزی است که حسینیه‌ها، تکایا و مساجد فضا را حسینی کرده‌اند عطر دل انگیزی در فضا پیچیده است همه سرمست این عطر دست از پا نشناخته و می‌خواهند هر طور که شده میزبان خوبی برای مهمانان امام حسین(ع) باشند.

 این روزها شهرستان مرند هم عرصه ارادت به امام حسین(ع) شده است و در این سرزمین کوچک اما دارای دلی بزرگ به بزرگی و عظمت پرچم حسین(ع) هم‌نوا با آه و ناله سپهر و زمین، نوای یا لثارت الحسین(ع) را سر داده است و دل به یاری داده است که همیشگی است و هیچگاه هم از دلها نمی‌رود باز صدای نوحه در این دیار پیچیده است. نوحه‌هایی که گوش جان را نوازش می‌دهد باز همه جا سیاه‌پوش عزای حسین(ع) است.

 هرگاه حسینیان با نوای نوحه دستها را بالا می‌برند و بر سر و سینه می‌کوبند و اشک بر پهنه صورت می‌غلطد، هنگامی که مصایب حسین(ع) بر لبها جاری می‌شود، کاش مهدی زهرا(عج) هم می‌آمد و داغ عمه‌اش زینب را التیام می‌بخشید، چه حلاوتی دارد آن زمان که کودک بیمار دیروز با پای برهنه سر بر آستان حسین(ع) می‌گذارد تا شاکر شفا دادنش باشد و نذری قربانی کند، چه شیرین است که پدر و مادر به خاطر شفای فرزندی که از او دل بریده و فقط او را به حسین(ع) سپرده بودند برای همیشه خادم سیدالشهدا(ع) و عزادارانش در ماه محرم می‌شود این خادمی و نوکری افتخاری بزرگ است.

 مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) به جوانان توصیه کردند شیوه پیشکسوتها را به طور کلی کنار نگذارید دست از آنها نکشید و از طرفی ما با نوآری مخالف نیستیم اشکالی ندارد اما اگر بخواهید در این نوآوری به کمال برسید باید نوآوری در امتداد شیوه‌های گذشتگان باشد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

کربلا عصاره بهشت است و عاشورا آبروی عشق

۸h5i8ulk

اگر کربلا نبود هیچ گلی از زمین نمی رویید و مشام هیچ انسان آزاده ای حقیقت را استشمام نمی کرد. اگر کربلا نبود عاشورا نبود و اگر عاشورا نبود امروز عشق بر سر هر کوی و برزنی نبود…

حسین آمد و عشق را آبرو بخشید و عباس با دستان بریده و لبان خشکیده با مشکی زخمی عشق را سیراب کرد تا حرف و حدیثی باقی نماند؛ زینب عشق را تداوم بخشید و آن را در گستره زمین و آسمان منتشر کرد تا از آن پس تمام عاشقان وامدار حماسه عاشورا باشند.

کربلا قبله الهام عاشقان شد و عاشورا میعادگاهی برای آنان که می خواهند نماز عشق را در محرابی به بلندای تاریخ بپا دارند.

از آن روز زندگی معنا یافت که حسین (ع) بر کتیبه دل ها نقش بست و عاشورا- این راز نهفته- مضمون تمام ناگفته ها شد.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

کم رنگ کردن نام و یاد شهدا خیانت بزرگی در حق شهداست

۲۱۰شهداء بعنوان ستارگان آسمان درخشان حرکت اسلام از۱۴۰۰سال پیش تا کنون به مصداق چراغ هایی برای روشنگری وهدایت جامعه به شمار می آیند . این موضوع در حماسه دفاع مقدس نیز متجلی گشته و در این دوران سرنوشت ساز توانستند موجب ضمانت انقلاب گردند . اینان کسانی بودند که امام بر بازوانشان بوسه و به وجودشان افتخار می کرد.

 بدون شک از مهم ترین دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس می تواند حفظ نظام اسلامیمان باشد که با از خود گذشتگی شهدا به دست آمده است در این میان  ترویج روحیه ایثار وشهادت بعنوان یکی از شاخص های این دستاورد بشمار می آید که هم چنان اهمیت وجایگاه ویژه خود را برای همیشه حفظ خواهد کرد .

 آیا حق شهدای دیار ما در این حد است که کمرنگ جلوه کنند ؟!

 باید بدانیم که بزرگترین هدیه خدابه بندگان دادن جان به انسانها است که شهدا آن برای سربلندی ما هدیه دادند، ولی ماچه گامی برای معرفی آن بزرگواران برداشته ایم  ؟؟؟؟؟

 شهداشرمنده ایم…….

 دشمن در تلاش برای فراموشی یاد شهدا از اذهان است،

شهدا قدرت بزرگ جمهوری اسلامی هستند که دشمنان برای کمرنگ کردن آن در تلاشند، لذا ما نیز باید درست مقابل آنان برآییم و با برجسته کردن نام شهدا یاد و خاطره آنان را برای همیشه برجسته سازیم.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

مساجدی که دیگر سنگر نیستند !

۱۷۳۷۸۹۹

جوانان همیشه منشأ تحولات بوده اند . هر کجا و هر زمان که در مسیر پیشرفت و سازندگی مشکل بزرگی که نیاز به اقدامات جدی داشته ، پیش آمده این جوانان بوده اند که با عزمی راسخ پا به میدان گذاشته و با مدیریت جهادی آن را بر طرف کرده اند هم اکنون کشور ما در عرصه مسائل فرهنگی به سمتی می رود که به تعبیر رهبر انقلاب نگران کننده است و نیازمند به اقدامات جدی دارد . ایشان در در جمع خبرگان رهبری فرمودند : یک مسأله هم مسأله‌ى فرهنگ است؛ که آقایان هم حالا معلوم شد که نگرانى دارید، بنده هم نگرانم. مسأله‌ى فرهنگ، مسأله‌ى مهمى است … اگر رخنه‌ای در فرهنگ ایجاد شود مثل مشکلات اقتصادی نیست که بتوان با سبد کالا و یارانه نقدی آن را رفع کرد!

 حال جای این سئوال وجود دارد که در این صحنه مبارزه فرهنگی ، مساجد که بزرگترین نقش را می توانند ایفاء نمایند ، چقدر تاکنون توانسته اند از این ظرفیت عظیمی که اسلام برای آنها در نظر گرفته استفاده کرده و مسیر فرهنگی جامعه را تغییر دهند .

 همه می دانند لازمه تغییر در رفتار ، تغییر در افکار و رویکردهاست ، البته نمی توان انتظار داشت از فکری که  قالبی خاص بر آن حکم فرماست و در اجرا فقط یک مِتد خاص را می پذیرد و حاضر نیست از قالب خود خارج شود انتظار تغییر داشت !

 اسلام محتوای دعوت را ثابت ولی در روش اجرای امور فرهنگی دست متولیان فرهنگی را باز گذاشته که در هر زمان بتوانند مطابق با زمان خودشان راهکار ارائه کنند .

 متاسفانه مساجد ما هم اکنون دچار یک رکود قابل محسوسی در زمینه های فرهنگی گردیده اند و بسیاری از فعالین فرهنگی در سطح شهر خودمان این را تحت تاثیر رویکردهای  سیاستگذاران فرهنگی مساجد می دانند .عدم استفاده از جوانان صاحب فکر در هیئت امناهای مساجد  و  استفاده از یک قالب خاص و عدم نوآوری در فعالیتهای فرهنگی از مهمترین علل رکود در مساجد شهر به شمار می رود .

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

عرفه بهاری ترین فصل عبادت

arafe22

قرائت دعای روح بخش عرفه همنوا با شیعیان سراسر جهان به یاد عرفه امام حسین(ع) و شهدای مظلوم منا که آخرین دعای عرفه را در صحرای عرفات عارفانه زمزمه کردند و در روز عید قربان مظلومانه و لب تشنه به شهادت رسیدند محل حسینیه امام خمینی (ره) مرند برگزار می شود.

 نهم ذی‌الحجه، روز عرفه روز ارج نهادن به بندگی و راز و نیاز با خالق یکتای بی همتا است. روزی است که خداوند بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره‌های جُود و کرم خود را برای ایشان گسترانیده و درهای رحمت و مغفرت را بر روی آنان می گشاید.تا بندگان خداجوی با اشک و زمزمه، توبه خود را به درگاه الهی عرضه کنند.

علت نام گذاری روز عرفه

 نهم ذیحجه را ‏روز عَرَفه گویند. این روز از روزهای مهم برای مسلمانان و از جمله شیعیان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است. از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 *******************

 عرفه روز نیایش و مناجات با خالق هستی است ؛ چرا که در این روز، درهای رحمت الهی بر روی همه بندگان به ویژه گنهکاران گشوده است و همه گنهکاران در این روز، چشم امید خود را به خدای خود دوخته اند و از دنیا بریده و به خدا نزدیک می شوند.

در این روز دعا به استجابت نزدیک است و هر ناامیدی، امیدوار بر در خانه الهی دست هایش را به دعا باز می کند.

 روز عرفه، روزی است که در‌های آسمان را برای پذیرش تضرع‌های عاشقانه‌ بندگان ذات اقدس اله می‌گشایند و باز هم آن فاعل بالعشق خواهان بازگشت اشرف مخلوقاتش به بارگاه امن‌اش است.

آری باز هم فرصت برای بازگشت انسان به اصل و جایگاه اعلی اولیه‌اش را فراهم می‌کنند، چقدر بزرگوارند و بزرگوارانه رفتار می‌کنند. علیرغم ارتکاب گناهان بسیار و کوتاهی در کردار و گفتار، باز هم می‌خوانند مان، دعوتمان می‌کنند و می‌خواهند همچو شب قدر به ارزش و منزلت خود نائل شویم زیرا در حدیثی از پیشوای ششم شیعیان، امام جعفر صادق علیه السلام آمده است که:

اگر شخص گناه ‌کاری نتواند در شب‌های قدر،  از قدر و منزلت خود به نحو احسن استفاده کند وبهره گیرد، می‌تواند در این روز (روز عرفه) از رحمت الهی برخوردار گردد.

 آری روز عرفه، روزی است که حق تعالی بندگان خویش را به عبادت و اطاعت خود دعوت کرده و از آن سوی، سفره جود خود را برای آنها گسترانیده است. روزی که زائران کوی دوست، با تضرع به درگاه خداوند متعال، خواهان بخشش گناهان و تولدی دوباره می شوند.‏

زلال قلم

عرفه طلوع خورشید آشنایی در آسمان ذی حجه است و عرفات محراب ترنم عارفانه های بندگی و عاشقانه های دلدادگی است.

 عرفه فرصت طلایی آشتی است و عرفات پیوندگاه عاطفی خدا و آدم و موقف خدایی شدن است.

 عرفه بهانه زلال اجابت است و عرفات وادی ایمن استغاثه است و قنوت روشن اجابت.

 عرفه هنگامه ستایش است و عرفات جلوه گاه ناب ترین نجواهای نیایش.

 عرفه دقایق سبز پرستش است و عرفات سرزمین رنگین کمانیِ قاب قوسین.

 عرفه موسم شکوفایی یاس های سپید رحمت است و عرفات سجاده ای گشوده به سوی قبله امید به سمت دعاهای مستجاب.

 عرفه دیوان غزلواره های عاشقانه دعاست و عرفات رازدار دلگفته ها و مناجات های آسمانی با خداست.

 عرفه روز شکستن نفس شیطان و عرفات سجدگاه فرشتگان، بر جای پای متبرک مُحرمان کوی جانان است.

 عرفه شیرین ترین آغاز بندگی و بی رنگی و عرفات کویر سر سبز یک رنگی و یگانگی است.

 عرفه بهاری ترین فصل عبادت و عرفات تبلور همایش هروله به مستجار قرب الهی است.

 عرفه جوشش زمزم خلوص و بی تعلقی و عرفات جنتی زمینی است به بلندای معراج و به عطر آگینی بهشت.

 عرفه سرآغاز شور لاله گون عاشورایی و عرفات صحنه جاودانه مناجات عاشقانه حسین (ع) در دامن پر مهر جبل الرحمه است.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote

مصاحبه با همسر شهید محرم علپیور

photo_2016-09-02_13-18-28محرم علیپور اولین شهید مدافع حرم روستای قراجه  محمد  از توابع مرنددر استان  آذربایجان شرقی است. این روستا در دفاع مقدس نیز شهدایی را تقدیم انقلاب  کرده بود. اما حال و هوای قراجه محمد پیش از شهادت محرم حال و هوایی دیگر بود و حرف‌هایی از چرایی حضور مدافعان حرم در سوریه و عراق بین مردم زمزمه می‌شد. محرم رفت تا به همه ثابت کند که دفاع از اسلام نه حد می‌شناسد و نه مرز، رفت تا بگوید مدافع حرم عمه سادات شدن لیاقت می‌خواهد. با شهادت محرم، بسیاری از اهالی روستا می‌خواهند مدافع حرم شوند و اینگونه شد که شهید محرم علیپور طلائیه‌دار جوانان روستا شد.

همکلامی با فاطمه هنرور همسر شهید مدافع حرم شهید محرم علیپور شنیدنی است. همسر شهیدی که آرزو دارد فرزندانش ادامه‌دهنده راه همسر شهیدش باشند و مدافع حریم اهل‌بیت شوند.

گویا شما و همسرتان هر دو اهل یک روستا هستید، چطور با هم ازدواج کردید؟

ما در یک روستا زندگی می‌کردیم؛ روستای قراجه محمد شهرستان مرند آذربایجان شرقی. از آنجایی که محل زندگی‌مان کوچک بود، همدیگر را از قبل می‌شناختیم. واسطه و معرف ما شوهر دختردایی‌ام بود. من متولد اول مهر ماه سال ۱۳۶۰ هستم و همسرم متولد ۳اردیبهشت ۱۳۵۶٫ من و محرم در سال ۱۳۸۰عقد کردیم، آن زمان محرم پاسدار بود و در تیپ امام زمان(عج) شبستر مشغول خدمت، قرار شد بعد از اتمام دوره‌های خدمتی‌اش در شیراز و اصفهان عروسی کنیم، به همین دلیل بعد از یک سال و شش ماه زندگی مشترکمان را زیر یک سقف آغاز کردیم. وقتی اولین بار با محرم همکلام شدم ایشان به من گفت که دوست دارم همسرم با خدا باشد. نمازهایش را سر وقت بخواند و الگوی اول زندگی مشترکمان حضرت علی‌(ع)‌ و حضرت فاطمه(س)‌ باشد و ان شاءالله تمام خصوصیات این بزرگواران را در زندگی‌مان پیاده کنیم. من از سختی‌های زندگی با یک نظامی اطلاعی نداشتم، اما محرم به من گفت که خیلی صبر و تحمل داشته باشم تا بتوانم تمام مشکلات زندگی با یک نظامی را به خوبی درک کنم.

 روستای شما قبل از محرم، شهید داشت؟

قراجه  محمد رزمندگان و دلاوران و جانبازان زیادی را در دوران دفاع مقدس راهی میدان جهاد کرد و در نهایت هم شهید محمدتقی محمدزاده و شهید اسماعیل قربان‌زاده از افتخارات روستای قراچه محمد شدند. دو دایی شهید محرم علیپور هم از جانبازان دوران دفاع مقدس هستند.

 پس با مقوله جهاد و شهادت آشنایی داشتید؟

بله، در دوران نامزدی دفتر خاطراتی داشتیم که همواره ابتدای آن را با بسم رب‌الشهدا آغاز  و در هر برگ از آن دفتر خاطرات از شهادت برایم صحبت می‌کرد. در چند صفحه از آن نوشته بود: « خدایا دل فاطمه پاک است. پس دعای او را در مورد این حقیر بپذیر و شهادت را نصیبم کن.» ارادتی خاص به شهدای دفاع مقدس داشت.

 به شهید خاصی هم ارادت داشت؟

از شهید مهدی باکری خیلی یاد  و درباره ایشان مطالعه می‌کرد و عملیات‌هایی که ایشان در آن حضور داشت را مورد تحقیق قرار می‌داد. الگوی محرم من در زندگی و جهادش شهید مهدی باکری بود. غبطه می‌خورد به رزمندگان دوران دفاع مقدس و می‌گفت که در حال حاضر در دورانی قرار گرفتیم که خداوند به سختی شهادت را نصیب هر کسی می‌کند. باید خیلی تلاش کرد تا به آن درجه از اخلاص و ایمان برسیم که با شهادت به دیدار خدا برویم.

 گفتید که از شما می‌خواست برایش دعای شهادت کنید، شما هم برایش طلب شهادت می‌کردید؟

بله، دعا می‌کردم به خواسته‌اش که شهادت است، برسد. خوب به یاد دارم آخرین باری که در مأموریت شرکت کرد از من خواست تا از ته دل برایشان آرزوی شهادت کنم و از ته دل از ایشان دل بکنم. آخر هر بار که به مأموریت می‌رفت و می‌آمد به شوخی می‌گفتم این بار هم شهید نشدی و برگشتی. محرم می‌گفت: بادمجان بم آفت ندارد. ولی من بالاخره یک روزی شهید می‌شوم. وقتی از صدا و سیما مصاحبه همسران شهدا را پخش می‌کردند به من می‌گفت از آنها یاد بگیر که چطور صحبت می‌کنند چون در آینده شما هم همسر شهید خواهی شد. همسرم معتقد بود که این دوران مانند دفاع مقدس می‌گذرد. مبادا این روزها بگذرد و دوباره حسرت بخوریم.

 چه تاریخی اعزام شدند؟

۱۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ به سوریه اعزام شد، اما بعد از ۲۵ روز مجروح شد و بازگشت. بعد از چند ماه استراحت دوباره آذر ماه اعزام شد و بعد از ۷۰ روز به مرخصی آمد و برای آخرین بار راهی شد و بعد از ۴۰ روز در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳به شدت مجروح شد و به کما رفت و سپس به شهادت رسید. محرم در روند یک عملیات در یک و نیم کیلومتری حرم حضرت زینب(س) به علت برخورد مستقیم ترکش به گلو و دست راستش به شهادت رسید.

به نظر شما چه شاخصه اخلاقی در وجود همسرتان بود که شهادت در راه خدا را نصیبش کرد؟

من ۱۳ سال در کنار محرم زندگی کرده و همراهش بودم. همسرم را مردی خوش‌اخلاق، با ایمان و شوخ‌طبع دیدم که هرگز زندگی‌مان را با مسائل کاری‌اش قاطی نمی‌کرد. در منزل کمک‌حال من بود و بسیار به فقرا و نیازمندان کمک می‌کرد. یکی از شاخصه‌های اخلاقی‌اش این بود که هیچ وقت ظلم به مظلوم را نمی‌توانست تحمل کند. این ویژگی اخلاقی‌اش چه در روستا و چه در محل کارش رعایت می‌شد. همین ویژگی اخلاقی بود که رفت تا داد مظلوم را از ظالمان بگیرد. حاصل همراهی من با همسر شهیدم دو فرزند پسر به نام‌های میثم و یاسر  است. میثم متولد ۱۳ خرداد ماه سال ۱۳۸۳است و یاسر هم متولد ۲۳ بهمن ماه سال ۱۳۸۸٫ دوست دارم در آینده فرزندانم شهید راه ولایت شوند.

شهید از قصدشان برای رفتن به جمع مدافعان حرم به شما حرفی زده بود؟

یک روز متوجه شدم که به دنبال شناسنامه و کارت ملی‌اش است. دلیل کارش را پرسیدم گفت می‌خواهم بروم مأموریت شمالغرب. چون دو، سه سالی بود که در مبارزه با پژاک در این منطقه حضور داشت. گفتم چرا قبلاً لازمت نمی‌شد. گفت مأموریت است دیگر هر بار چیزی لازم است. من باور نکردم و گفتم هر کجا می‌خواهی بروی به من بگو، مانعت نمی‌شوم. وقتی این را شنید لبخندی زد و گفت می‌خواهم سوریه بروم ولی نمی‌خواهم کسی بداند. هر کسی پرسید بگو رفته‌ام شیراز. من هم گفتم خدا پشت و پناهت باشد ولی شفاعت یادت نرود. ایشان همواره از من می‌خواست زینب‌گونه رفتار کنم.

از کنایه‌هایی که به مدافعان حرم زده می‌شود، نصیب شما هم شده است؟

بله، خیلی حرف‌ها شنیدم. خیلی‌ها گفتند که برای چی اجازه دادی برود؟ چرا باید تنهایی بچه‌های شهید را بزرگ کنی و از این حرف‌ها. حرف همیشگی من هم این بوده، آن حلاوتی که در ۱۳ سال زندگی با محرم چشیده‌ام با همه عمر زندگی من برابری می‌کند. من حضور معنوی شهیدم را در کنارم حس می‌کنم. این حضور دلچسب و دوست‌داشتنی است. من آن زیبایی که از لحاظ معنوی و عرفانی بعد از شهادتشان دیده‌ام را با هیچ چیز عوض نمی‌کنم. صدها علیپور فدای بی‌بی حضرت زینب (س)‌ و حضرت آقا. برخی دیگر هم هستند که جهاد شهدای مدافع حرم را با پول می‌سنجند. اینها من را اذیت می‌کند. آخر این شهدا هدف‌هایی والاتر از این چیزهای پوچ داشتند که راهی شدند. حال و هوای روستایمان بعد از شهادت همسرم تغییر کرد. برخی می‌گفتند که چرا رزمندگان مدافع حرم برای جنگ راهی سوریه و عراق می‌شوند و این حرف من را اذیت می‌کرد. اما بعد از شهادت محرم انگار تلنگری برایشان شده باشد و بیدار شده باشند متوجه لزوم حضور رزمندگان ما در سوریه و عراق برای دفاع از اسلام شده‌اند. در حال حاضر بسیاری از آنها مشتاقند تا حضور نظامی داشته باشند و مدافع حرم شوند. امروز آرزو و خواسته اهالی روستای ما این است که هر کدامشان مدافع حرم حضرت زینب(س) شوند. هر کسی لایق این نیست که مدافع حرم عمه سادات شود. به نظرم بهترین توصیف احوال شهدای مدافع حرم شعری است که مقام رهبری آن را زمزمه کردند:

         ما سینه زدیم بی‌صدا باریدند                  از هر چه که دم زدیم، آنها دیدند

         ما مدعیان صف اول بودیم                 از آخر مجلس شهدا را چیدند

از دلتنگی‌هایتان بگویید.

بعضی اوقات دلم برای حرف زدن‌هایش، برای خنده‌هایش، برای صدا کردن‌هایش تنگ می‌شود. اما از خانم حضرت زینب(س) ‌خجالت می‌کشم که بگویم کاش الان کنارم بود. همه اینها فدای حضرت زینب (س) دل من چه کاره است. وقتی پذیرفتم یعنی اینکه پا روی همه تعلقات گذاشتم و اصلاً گلایه‌ای ندارم. چون راهی که مدافع حرم خانه‌ام رفت، صراط مستقیم بود. این روزها عجیب دلتنگ حضرت زینب(ع) پرچمدار کربلا می‌شوم. بیشتر دلتنگ آزادی مردم سوریه هستم تا دلتنگ دلنوازی‌های همسرم، بیشتر دلتنگ شادی دل رهبرم هستم تا دلتنگ شاد کردن خودم توسط شهیدم. از اینکه پیش بی‌بی کمی به واسطه همسرم سربلندیم، من را خوشحال می‌کند. من به حضرت زینب(س) می‌گویم که خانم، من بهترین هدیه زندگی‌ام را به شما دادم. سپاسگزارم که آن را پذیرفتید. اما شرمنده‌ام، شرمنده از اینکه فرزندانم کوچک هستند و نمی‌توانند برای دفاع از حرم شما راهی شوند. اما قول می‌دهم طوری تربیتشان کنم که راه پدرشان را ادامه بدهند.  من بعد از شهادت همسرم با بچه‌ها به زیارت بی‌بی رفتیم و واقعاً از ته دلم خوشحالم که همسرم مدافع حرم کسی شد که پیام رسان کربلا بود و یاد و خاطره شهدای کربلا را بعد از چند قرن زنده نگه داشته است. اگر تمام خانواده‌مان را در این راه بدهیم اجازه نمی‌دهیم که عمه سادات به اسارت برود. ما شیعیان علی‌ابن‌ابیطالب هستیم. نمی‌گذاریم حرامی‌ها نگاه چپ به حرمت کنند.

خانم‌ها که نمی‌توانند در جهاد شرکت کنند، چه وظیفه‌ای دارند؟

من فکر می‌کنم بهترین کاری که می‌توانیم ما همسران شهدای مدافع حرم انجام بدهیم، این است که مدافع چادر و حجابمان باشیم. خدا را شکر می‌کنم مدافع حرم بودن محرم هم پیش خدا و هم بندگان خدا مایه مباهات ماست و همسر شهید مدافع حرم شدن سعادت می‌خواهد که به خاطر لیاقت همسرم نصیب من شد. سعی می‌کنم که همه‌جوره آن را حفظ کنم تا همیشه یاد و خاطرش جاویدان بماند.

TelegramWhatsAppTwitterEvernote